Zuckerberg, WhatsApp’ın Yeni Para Kazanma Modelini Açıkladı

 Zuckerberg, WhatsApp’ın Yeni Para Kazanma Modelini Açıkladı

Mark Zuckerberg, geçtiğimiz zamanlarda WhatsApp‘da reklam yayınlanacağını ve bu şekilde gelir sağlayacağını belirtmiş, daha sonra ise gelen tepkilerden sonra geri adım atmıştı. Dünyanın en çok kullanılan mobil mesajlaşma platformu, şimdi de yepyeni bir gelir modeli ile kullanıcılarının karşısına çıkıyor. WhatsApp Pay isimli yeni gelir modeli, kullanıcıların birbiriyle para transferi yapmalarını da sağlayacak.


İlginizi Çekebilir: WhatsApp Nasıl Para Kazanıyor?

2012 yılında WhatsApp uygulamasını tam 19 milyar dolar’a satın alan Facebook, satın aldığı günden sonra uygulamanın tek gelir kaynağı olan yıllık 0.99 dolar ödemeleri almayacağını açıklamıştı. Alınan bu karar da WhatsApp’ın tamamen gelirsiz bir uygulamaya dönüşmesine sebep oldu.

Bunun üzerine geçtiğimiz aylarda Facebook ve Instagram’da kullanılan gelir modellerinden olan “reklamlı gelir modeli” Facebook yetkilileri tarafından duyurulmuştu. Fakat, WhatsApp uygulamasının yayınlandığı gün “reklamsız uygulama sözü” vermiş olması u projenin de sonlandırılmasına sebep oldu. Reklamsız uygulama sözünün bozulacağını öğrenen binlerce uygulama kullanıcısı, sosyal medya hesaplarından böyle bir durumda WhatsApp’ı silerek alternatiflere yöneleceklerini paylaştı. Bunun üzerine Facebook, sadece Android platformlarda bile 5 milyar’ın üzerinde indirmeye sahip olan WhatsApp uygulamasını tehlikeye atmamak amacıyla geri adım atarak reklam yayınlamaktan vazgeçti.

İlgili İçerik  Nintendo Yine Hacklendi: 140 Bin Hesap Saldırıya Uğradı

Fakat WhatsApp uygulamasının yayın hayatını sürdürebilmesi için yüklü miktarlarda para gerekiyor çünkü uygulama için çalışan 50’den fazla personel ve bir çok sunucu bulunuyor. Bu yüzden Facebook, gelir modelleri üzerinde hızla çalışarak yeni gelir modelleri sunuyor.

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg tarafından yeni açıklanan projeye göre uygulamaya tamamen farklı bir gelir modeli geliyor. Hem de kullanıcıların oldukça işine yarayacak bir gelir modeli.

Yeni Gelir Modeli: WhatsApp Pay

Yeni Gelir Modeli: WhatsApp Pay

Hindistan’da aktif olarak kullanılan WhatsApp pay özelliği, açıklamalara göre dünya genelinde kullanıma sunulacak. Para göndermenin fotoğraf göndermek kadar kolay olacağını belirten Mark Zuckerberg, bu özellik için hızla çalışmaya devam ettiklerini belirtti. WhatsApp Pay, hem kullanıcılara büyük bir kolaylık sağlayacak, hem de yapılan para alışverişlerinden komisyon alarak bir gelir modeli oluşturacak.

Bir önceki yazımız olan Kısaca Haksız Rekabet Nedir - Cezaları Nelerdir? başlıklı makalemizde Haksız Rekabet Cezaları, Haksız Rekabet Nedir ve Kısaca Haksız Rekabet hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın