Zoom’un Çin ile İrtibat Halinde Olduğu İddia Edildi

 Zoom’un Çin ile İrtibat Halinde Olduğu İddia Edildi

Son zamanlarda covid-19 salgını sebebiyle en çok kullanılan uygulama olan Zoom, yine bir güvenlik zaafiyeti ile karşımızda. Fakat bu sefer Zoom‘un, kasıtlı olarak Çin ile irtibat kurduğu söyleniyor.


İlginizi Çekebilir: HAVELSAN, Diyalog Uygulaması ile Zoom’a Rakip Oluyor

Corona virüsü sebebiyle evine kapanan çalışanlar ve öğrenciler tarafından oldukça kullanılan ve günlük kullanıcı sayısı 300 milyonu aşan Zoom, bir çok güvenlik zaafiyeti ile karşımıza çıkıyor. Son zamanlarda ardı arkası kesilmeyen güvenlik zaafiyetleri, uygulamanın zirvedeki yerini sarsabilir.

Corona virüsü sebebiyle son zamanların en çok yükselen uygulaması olan Zoom, tüm dünyada konferans görüşmeleri için en çok kullanılan platformlardan biri haline geldi. Fakat güvenlik problemleri sebebiyle her geçen gün zirvedeki yerini kaptırma tehlikesiyle karşı karşıya kalıyor. Zoom yatırımcıları bile Zoom’un güvenlik önlemleri almamasına karşı şirketten davacı oluyor.

Zoom’un son olarka karşımıza çıktığı güvenlik sorunu ise kullanıcı verilerinin Çin sunucularına aktarılması oldu. Zoom uygulamasındaki bazı önemli kullanıcı bilgileri, Çin’de yer alan Zoom sunucularına aktarıldı. Bunun üzerine bir çok haber kaynağı “Zoom Çin’e bilgi aktarıyor” şeklinde iddialar ortaya sürdü.

İlgili İçerik  Apple'ın Çin'deki Satışları Corona Virüsü Sebebiyle %75 Düştü
Zoom'un Çin ile İrtibat Halinde Olduğu İddia Edildi

Zoom kurucusu Eric Yuan ise ilgili iddiaları reddederek 1997 yılında Amerikaya taşındığını belirtti. 2007 yılında ise ABD vatandaşlığı aldım şeklinde devam etti.

Şuan dünyanın en çok kullanılan konferans uygulaması olan Zoom bu şekilde devam ederse büyük bir çöküş yaşayabilir. Çünkü Zoom’a Google ve Facebook gibi dev rakipler bulunuyor. Ayrıca ülkemizde de TSK’nın yazılım geliştirme şirketi HAVELSAN, Diyalog isminde yeni bir konferans uygulaması geliştiriyor. Diyalog uygulaması, sınırsız kişi alabilme özelliği ile ön planda kalıyor.

İlgili haber: HAVELSAN, Zoom’a Rakip Oluyor

Bir önceki yazımız olan Bir Hacker, Tesla Bilgisayarında Önemli Bir Güvenlik Açığı Buldu başlıklı makalemizde Hacker, Tesla ve Tesla Bilgisayar hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın