Zoom Uygulamasında Bir Güvenlik Açığı Daha Ortaya Çıktı

 Zoom Uygulamasında Bir Güvenlik Açığı Daha Ortaya Çıktı

Geçtiğimiz zamanlarda sıkça güvenlik sorunlarından söz ettiren Zoom uygulamasının, şimdi de görüşmeleri kaydettiği ve herkese açık şekilde depoladığı ortaya çıktı. Güvenlik uzmanı Patrick Jackson, Zoom‘un kaydettiği 15 bin adet görüntüye kolaylıkla erişebildiğini belirtti.


İlginizi Çekebilir: Hacker’ların Saldırı Yaparken En Çok Denediği Şifreler

Corona virüsü sebebiyle kullanımı oldukça büyük oranlarda artan toplantı uygulaması Zoom, sık sık güvenlik açıkları ile karşımıza çıkıyor. Virüs sebebiyle evlerinde kalan çalışanlar veya öğrenciler, Zoom uygulaması aracılığıyla ders görebiliyor, toplantı yapabiliyor. Bu sebeple uygulamanın kullanım oranı her geçen gün daha da artıyor. Fakat bununla birlikte pek çok saldırgan uygulamayı hedef alarak güvenlik zaafiyetlerinden faydalanabiliyor. Geçtiğimiz zamanlarda güvenlik açıkları ile adından sık sık bahsettiren Zoom, bir çok şirket tarafından yasaklanmıştı.

Bu güvenlik açıklarına rağmen kullanımı aynı oranda artmaya devam eden uygulamanın, şimdi de bir başka açığı daha ortaya çıktı. Avukat görüşmelerinden özel yoga kurslarına, özel terapilerden gizli toplantılara kadar kayıtları bulut üzerinde toplayan Zoom, bu kayıtları herkesin erişebileceği şekilde sunucuda barındırıyor.

İlgili İçerik  SpaceX, Acil Kaçış Sistemini Kendi Roketini Patlatarak Deniyor
Zoom Uygulamasında Bir Güvenlik Açığı Daha Ortaya Çıktı

Güvenlik uzmanı Patrick Jackson‘ın yaptığı açıklamalara göre Zoom uygulaması, toplantıyı başlatan kişinin toplantıyı kaydetmesine izin veriyor. Bu kayıtlar ise Zoom’un bulut sunucularında herkese açık bir şekilde barındırılıyor. Yaptığı basit bir taramada 15 bin’den fazla özel görüşmeye ulaşabildiğini söyleyen Jackson, bunlara ulaşmak isteyen kötü niyetli kişilerin kolaylıkla ulaşabileceğini belirtti.

Diğer bir yandan Zoom uygulamasının yetkilileri, uygulamanın güvenlik açısından tehdit oluşturmayacağını ve bu tür kayıtların toplantıyı başlatan kişiler tarafından yapıldığını iddia etti. Ardından bu tür kayıtlara sadece toplantıyı başlatan kişilerin ulaşabileceği belirtildi.

Bir önceki yazımız olan Kısaca Haksız Rekabet Nedir - Cezaları Nelerdir? başlıklı makalemizde Haksız Rekabet Cezaları, Haksız Rekabet Nedir ve Kısaca Haksız Rekabet hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın