Zoom Uygulaması ABD’nin Bazı Bölgelerinde Yasaklandı

 Zoom Uygulaması ABD’nin Bazı Bölgelerinde Yasaklandı

Geçtiğimiz günlerde corona virüsü sebebiyle kullanımı artan ve bir çok açığı ortaya çıkan Zoom uygulaması, ABD’deki bir çok okul bölgesinde belediyeler tarafından yasaklandı.


İlginizi Çekebilir: Zoom, Uygulamasında Bir Açık Daha Ortaya Çıktı

Corona virüsü tüm dünyaya tehlike saçarken, okullar da virüsü önlemek amacıyla geçtiğimiz zamanlarda kapatılmıştı. Okulların kapatılmasıyla birlikte bir çok öğrenci derslerini Zoom uygulaması üzerinden görmeye başladı. Aynı zamanda bir çok kurum ve özel şirket çalışanları da Zoom uygulamasını aktif olarak kullanmaya başladı.

Bunun üzerine uzmanlar, Zoom üzerine bir çok çalışma yürüterek platformun ne kadar güvenilir olduğuna dair araştırmalarda bulundu. Fakat yapılan çalışmalarda Zoom uygulamasının bir çok açığı ortaya çıktı. Bu sorunlardan biri de kayıt altına alınan görüşmelerin, kötü niyetli veya iyi niyetli herkes tarafından ele geçirilebilmesiydi.

Güvenlik uzmanı Patrick Jackson, yaptığı basit bir tarama ile Zoom’un bulut sunucusundaki 15 bin adet görüntüye kolaylıkla ulaşabildiğini açıkladı. Bunlar içinde özel yoga dersleri, avukat görüşmeleri gibi bir çok özel kayıt bulunuyordu. İddialara göre Zoom uygulamasının kullanıcılara tanıdığı “görüşme kaydetme” özelliği, herkese açık bir şekilde depolanıyordu.

İlgili İçerik  60X Zoom'lu Realme X3 SuperZoom Tanıtıldı: Özellikleri
Zoom Uygulamasında Bir Güvenlik Açığı Daha Ortaya Çıktı

Tüm bu iddialardan sonra geçtiğimiz saatlerde ABD’nin bazı bölgelerinde ve bazı şirketlerinde Zoom’un yasaklandığı açıklandı. New York Eğitim Dairesi Başkanı Richard Carranza‘nın okul müdürlüklerine gönderdiği resmi belgeye göre, öğrencilere Zoom uygulamasının kullandırılmasına derhal son verilmesi istendi.

Ayrıca New York Eğitim Daires, Zoom’un kullanılmasını engelleyen ilk kurum da değil. SpaceX gibi bazı dev şirketler de çalışanlarının iş amaçlı görüşmelerinde Zoom kullanmasını yasakladı.

Bir önceki yazımız olan Kesinlikle İzlemeniz Gereken Dünyanın En iyi 9 Savaş Filmi! başlıklı makalemizde Dünyanın En İyi Savaş Filmleri, En İyi Savaş Filmleri ve En İyi Tarih Filmleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın