Zoom, Piyasa Değeri ile Dünyanın En Büyük Havayolu Şirketlerini Geride Bıraktı

Corona virüsü sayesinde muhteşem bir büyüme yakalayan toplantı uygulaması Zoom, dünyanın en büyük 7 havayolu şirketinin piyasa değerini geride bıraktı.
 Zoom, Piyasa Değeri ile Dünyanın En Büyük Havayolu Şirketlerini Geride Bıraktı

Tüm dünyaya tehlike saçan corona virüsü süresince en çok karlı çıkan şirkletlerden biri olan Zoom, piyasa değerinde rekor bir artış gözlemledi. Zoom’un, piyasa değeri toplamda 50 milyar doları aşarak dünyanın en büyük 7 havayolu şirketini geride bıraktı. Bir toplantı uygulamasının kısa sürede dev havayolu şirketlerini geride bırakması oldukça ilginç karşılandı.

Dünya genelinde 4 milyon 650 bin’den fazla kişiye bulaşarak 312.239 kişinin ölümüne sebep oldu. Hal böyleyken bir çok işletme ve okul kapanmak zorunda kaldı. İnsanlar ise karantina sebebiyle evlerinde durmak zorunda kaldı. Bu da insanların iş görüşmelerini, öğrencilerin de derslerini dijital hizmetler ile almasına sebep oldu. Bu konuda en öne çıkan uygulama Zoom olduğundan dolayı, herkes en başından beri Zoom’u kullanmaya ve önermeye başladı.

Corona virüsü boyunca dijital toplantı platformlarına liderlik eden Zoom, bu süreçte kullanıcı sayısını rekor sayıda yükseltmedi başardı. Günlük 400 milyon aktif kullanıcı sayısı aşılırken, platform bir çok yerden dev yatırımlar almaya başladı.

Zoom'un Piyasa Değeri, Dev Havayolu Şirketlerini Geçti

Uzmanlar, Zoom’un yükselişinin 100 kişilik kullanıcı sınırı ve sade bir arayüzü bulundurması sebebiyle yaşandığını söylüyor. Zoom, bu tür toplantı uygulamalarına önderlik ederken, ilk uygulamalardan biri olduğu sebebiyle de çokca tercih ediliyor. Zoom, corona virüsü salgını patlak verdiği günden beri bir çok işletme ve eğitim kurumu tarafından öneriliyor. Bir çok okul da öğrencilerine Zoom üzerinden eğitim veriyor. Bu sebeple diğer toplantı uygulamalarının Zoom’u geçmesi çok zor görünüyor.

İlgili İçerik  Google, Apple Card'a Rakip Oluyor (Google Card)

Öyle ki Zoom artık toplantı uygulamaları değil, dev havayolu şirketleriyle yarışıyor. Zoom, dünyanın en büyük havayolu şirketi olan Southwest’in piyasa değerini 3’e katlamış durumda. Soutwest’in piyasa değeri 14,04 milyar dolara ulaşırken, Zoom 48,78 milyar dolara ulaşmış durumda. Diğer bir yandan Visualcapitalist’in raporuna göre Zoom’un geride bıraktığı havayolu şirketleri arasında Delta, Lufthansa, American Airlines, Airfranceklm Group gibi şirketler de bulunuyor.

Tabii ki corona virüsü salgını dijital platformların büyümesini oldukça desteklerken, havayolu şirketlerine de büyük bir düşüş yaşatıyor. Uçuşların durdurulması ve insanların evden çıkmaması havayolu şirketlerini de çok büyük zararlara uğratıyor. Corona virüsü salgını, Zoom, Netflix gibi platformların büyümesine oldukça büyük bir katkı sağlıyor. Yukarıdaki grafikte de gördüğünüz gibi Zoom büyük bir yükseliş yaşarken, havayolu şirketleri de düşüş yaşıyor.

Bir önceki yazımız olan Kısaca Haksız Rekabet Nedir - Cezaları Nelerdir? başlıklı makalemizde Haksız Rekabet Cezaları, Haksız Rekabet Nedir ve Kısaca Haksız Rekabet hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın