Zoom, 5.0 Güncellemesi ile Güvenlik ve Gizliliği Geliştirdi

 Zoom, 5.0 Güncellemesi ile Güvenlik ve Gizliliği Geliştirdi

Corona virüsü sebebiyle kullanımı oldukça artan ve güvenlik açıklarından sıkça söz ettiren Zoom, 5.0 güncellemesi ile güvenlik ve gizlilik üzerinde bir çok değişikliğe gitti.


İlginizi Çekebilir: Zoom Uygulaması ABD’nin Bazı Bölgelerinde Yasaklandı

Corona virüsü sebebiyle evlerinde kapanan insanların Zoom platformuna akın etmesi ile birlikte uygulama adından çok söz ettirmişti. Bildiğiniz üzere corona virüsü sebebiyle bir çok kurum ve kuruluş çalışanları ve öğrenciler evinde kalınca toplu görüşme uygulaması olan Zoom’a akın etti.

Uygulamanın kullanımının bu derece artması da güvenliğine dikkat çektirdi. Bir çok güvenlik uzmanı uygulama üzerinde araştırmalar gerçekleştirerek güvenlik ihlalleri tespit etti. Hatta Zoom sunucularına kaydedilen görüşmelerin herkesin erişebileceği şekilde tutulduğu bile ortaya çıktı. İlgili haber: Zoom Güvenlik Açığı

Zoom Güvenlik ve Gizlilik Güncellemesi

Bunun üzerine Zoom, güvenlik ve gizliliği geliştirmek adına bir çok geliştirme yaptığı Zoom 5.0 güncellemesi yayınladı. Zoom’un yeni güncelleme hakkında yaptığı açıklamalara göre güvenlik ve gizlilik şikayetleri dikkate alındı. Zoom platformunun şifrelemesi, AES 256 bit GCM’ye yükseltildi. Ayrıca bu şifreleme tüm kullanıcılarda varsayılan olarak etkin olacak.

İlgili İçerik  HAVELSAN, "Diyalog" ile Zoom'a Rakip Oluyor

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Zoom CEO’su Eric Yuan, 90 günlük bir plan başlattıklarını ve bunun henüz başlangıç olduğunu belirtti. Güvenlik ve gizlilik konusunda atılacak bir çok adımın henüz başlangıcı olduğunu söylen Yuan, 90 günlük program kapsamında uygulamada bir çok güncelleme yapılacağını belirtti. Bu güncellemeler kapsamında kullanıcılardan alınan her türlü şikayetin de dikkate alınacağı aktarıldı.

Bir önceki yazımız olan Huawei, Everest Zirvesine 5G Anteni Yerleştirdi başlıklı makalemizde 5G, 5G Anten ve Everest hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın