Zaman Geri veya İleri Alınabilir mi? Zamanda Yolculuk

 Zaman Geri veya İleri Alınabilir mi? Zamanda Yolculuk

Zamanda Yolculuk Nedir?

Zamanda Yolculuk, Çoğunlukla bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz veya kitaplarda okuduğumuz, bir kişinin (karakterin) Zamanda ileriye veya geçmişe gitmesidir. Örneğin bu konuda Lucy film’i başarılı filmlerdendir.

Öncelikle konu hakkında bakış açınızı genişletmek ve keyifli (belki biraz korku hikayeleri‘ne dönebilir 😮 ) bir yazı olması amacıyla size Zaman Yolculuğu Hikayelerinden bahsedelim!

Talihsiz Zaman Yolcusu Rudolph Fenz

Zaman Geri veya İleri Alınabilir mi? Zamanda Yolculuk
Zaman Geri veya İleri Alınabilir mi? Zamanda Yolculuk

Bu talihsiz adam belki de Zamanda Yolculuk yaptığına sevinemeyen tek insandır. Evet, Rudolph Fenz 1950 yılında Times Meydanında araba çarpması sonucunda hayatını kaybetti. Peki bunun zamanda yolculukla ne alakası var?. İşte asıl hikaye başlıyor. Rudolph Fenz 1846 yılında Amerika’da doğan ve Philadelphia’da yaşayan normal bir Amerikan vatandaşıydı, ta ki 1876 yılından 1950 Yılına, Times Meydanına Zamanda Yolculuk yapana dek!. Tarih 1950 Yılının Gayet Normal bir günü. Times Meydanında arabanın önünde esrarengiz şekilde bir adam belirdi ve arabanın çarpması sonucu hayatını kaybetti. Evet tahmin ettiğiniz gibi bu adam Rudolph Fenz. Araba’nın sürücüsü korkuluydu ve ne olduğunu anlayamadı. Bu adam’ın bir anda önüne çıktığını ve onu asla görmediğini belirtti. Rudolph öldüğünde üstünde 18. yüzyıla ait giysiler ve cebinde 1876 yılına ait bir mektup bulunuyordu. Olay fazlasıyla garip. Ama bir şey daha var. 2007 Yılında Alman Haber Ajansı hikayenin gerçekliğini öğrenmek amacıyla araştırma yapar ve olayın 1950 yılında ki polis kayıtlarına geçtiğini öğrenir.

Peki ya Zamanda Yolculuk hep böyle kötü mü biter? Hayır. Size bir diğer hikayeden bahsedelim.

Zamanda Yolculuk Yapıp Borsa Oynayan Adam

Zaman Geri veya İleri Alınabilir mi Zamanda Yolculuk
Zaman Geri veya İleri Alınabilir mi Zamanda Yolculuk

Bu sefer hikayemizde ki adam daha şanslı! Hem gelecekten geliyor, hem de milyoner oluyor!. Andrew Carlssin 2256 yılında yaşamış ve 2002 yılına zamanda geriye yolculuk yapmıştı. Bu garip adamın hikayesi çok kısa sürede 800 doları 350milyon dolar’a çıkarmasıyla duyuldu! Borsa Oynamak bu kadar kazandırır mı?!. Borsa oynamaya 2002 yılında 800 dolar ile başlayıp 2003 yılında 350 milyon dolar kazanan Andrew Carlssin, “SEC” Kuruluşunun dikkatini çekti ve SEC bu adamı incelemeye aldı, kısa bir süre sonra ise ABD polisleri tarafından tutuklandı. Tutuklandığında Sorgu sırasında ABD Polisine ” Ben 2256 yılından geliyorum,geleceği biliyorum ve borsayı öyle oynuyorum” dedi. Sermaye piyasası kurumu SEC, Andrew’in kesinlikle içeriden bilgi aldığını ve yalan söylediğini savunuyor. İşin ilginç yanı, Andrew Carlssin’e dair 2002 yılı öncesine dair hiçbir belge, kayıt olmaması. Ayrıca Andrew, polislere verdiği ifadelerde “AIDS” ve “Usame Bin Ladin” hakkında önemli bilgiler verebileceğini de belirtti.

İlgili İçerik  Instagram Beğeni Sayıları Artık Görünmeyecek!

Evet, bu ve benzeri bir çok hikaye Zaman Yolculuğu meraklılarının her zaman ilgisini çekmiştir. Peki Zamanda Yolculuğun Bilimsel Açıklamaları nedir? Zamanda Geri veya İleri Gidildi mi?

Bilimsel Olarak Zamanda Yolculuk!

Albert Einstein‘e göre zamanda yolculuk imkansızdır, Belki de onun zamanına göre. Formül E=mc² ‘ye göre hareket eden cisimler enerji kazanır ve kütlesi artar. Yani ışık hızını geçmek veya o hıza erişmek için sonsuz bir kütle gerekir ve bu imkansızdır.

Peki ya teknolojimiz çok ilerler ve bir şekilde ışık hızına ulaşmak “anlık” olarak olsa da ışık hızına erişebilmek mümkün olursa Zamanda İleriye Yolculuk yapabilir miyiz?

Işık hızında giden bir cisim için zaman daha yavaş geçmektedir. Örneğin; Sizin yaşadığınız 10 saat ışık hızında giden bir cisim için 5 saatte geçmektedir. Böylelikle zamanda tek yönlü,tam anlamıyla olmasa da geleceğe yolculuk yapmak mümkün olur. Şuanlık pek mümkün görünmese de bu ihtimal insanları heyecanlandırmaya yetiyor. Ya Geçmişe Yolculuk?

Einstein 1905 yılında özel görelilik kuramını sunmuş ve 10 yıl aradan sonra ivme (g) kavramını da ekleyerek genel görelilik kuramını yayınlamıştı. Einstein’ın bu teorisine göre dev kütleli cisimlerin yoğun kütle çekiminden dolayı uzay-zamanda bükülmelere neden olacağı saptanmıştır. 

Örneğin; 4 Dev(fazlasıyla dev) kütlede ve hacimde silindirin ışık hızına yakın hızlarda uzun bir süre dönmesi,4 silindirin arasındaki mekanın zaman kavramını komple değiştirecektir. Zamanın hangi yönde kayacağı bu durumda belirlenemese de, eğer geçmişe gidilirse çok büyük paradokslara yol açabilir. Mesela Büyükbaba Paradoksu gibi.

Büyükbaba Paradoksu Nedir?

Zaman Geri veya İleri Alınabilir mi Zamanda Yolculuk
Zaman Geri veya İleri Alınabilir mi Zamanda Yolculuk

Örneğin çok yüksek teknolojilere ulaştınız ve şöyle bir geçmişe gideyim dediniz ve gittiniz. Geçmiş zamanda Büyükbabanızın daha evlenmediği genç yıllarında onu öldürdünüz. Bunu yaparsanız Büyükbabanızın hiç çocuğu olmamış ve çocuğu olmadan ölmüş olur. Dolayısıyla anne veya babanız da dünyaya hiç gelmemiş ve çocuk yapmamış olur, ve son olarak siz hiç dünyaya gelmemiş olursunuz…

E peki zamanda yolculuk yapıp büyükbabasını öldüren o çılgın kimdi?!

Siz dünyaya gelmediyseniz büyükbabanızı geçmişe giderek öldüremeyeceksiniz ve büyükbabanız yaşayarak dünyaya gelmenize sebep olacak. Bu durumda siz ölmemişsinizdir ve geçmişe giderek büyükbabanızı öldürebilirsiniz. İşte Büyükbaba Paradoksu Tam olarak bu 🙂 Bu olay böylece sonsuz bir döngüye girer.

Bir önceki yazımız olan En Marjinal & Fantastik 10 Gençlik Dizisi Önerisi başlıklı makalemizde En Marjinal Fantastik Diziler, Fantastik Diziler ve Fantastik Gençlik Dİzileri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın