“Zafer Roketi” Uluslararası Uzay İstasyonu’na Gönderildi

 “Zafer Roketi” Uluslararası Uzay İstasyonu’na Gönderildi

Rusya‘nın Zafer Roketi olarak adlandırılan ve Progress MS-14 uzay aracını içerisinde taşıyan Soyuz-2.1a Roketi, Rusya’nın Baykonur Uzay Üssü‘nden Uluslararası Uzay İstasyonu‘na (UUİ) gönderildi.


İlginizi Çekebilir: Rusya, Yerel İnternet Ağı Testlerini Başarıyla Tamamladı

Rusya’nın 9 Mayıs günü kutlayacağı Zafer Bayramı sebebiyle “Zafer Roketi” olarak adlandırılan Soyuz-2.1a Roketi, içerisindeki Progress MS-14 uzay aracı ile birlikte Uluslararası Uzay İstasyonu’na (UUİ) gönderildi. Baykonur Uzay Üssü‘nden fırlatılan roket 9 dakikada yörüngeye ulaşırken, uzay aracı Progress MS-14 3 saat 20 dakikalık bir süre içerisinde istasyona (UUİ) başarıyla kenetlendi.

Rusya Federal Uzay Ajansı Roscosmos’un yaptığı açıklamalara göre Uluslararası Uzay İstasyonu’na kargo taşıdığı söylenen Progress MS-14’ün taşındığı roketin ismi, Zafer bayramı sebebiyle “Zafer Roketi” olarak adlandırıldı. Zafer Bayramı, ikinci dünya savaşı sırasında Rusların Nazi güçlerine karşı elde ettiği zafere ithafen her yıl 9 Mayıs’da kutlanıyor. Bu yıl da corona virüsünden etkilenilmezse ülke genelinde kutlamaların olacağı düşünülüyor.

İlgili İçerik  Türk Bilim İnsanı Betül Kaçar, Nasa'nın Özel Ekibine Kabul Edildi
Soyuz Roketi

Roscosmos tarafından yapılan açıklamalara göre gönderilen kargo aracı Progress MS-14, içerisinde bir çok ilaç, gıda ve temizlik malzemesini bulunduruyor. Ayrıca çeşitli deneylerin istasyonda yapılabilmesi adına bir çok cihaz da uzay istasyonuna ulaştırıldı. Uzay İstasyonu’nun yakıtının sağlanabilmesi adına ise 650 kilogramlık yakıt ve 46 kilogram içme suyu ve oksijen de gönderildi.

Ayrıca roketin 9 dakika gibi kısa bir süre içerisinde yörüngeye ulaştırılması ve 3 saat 20 dakikada uzay aracının istasyona kenetlenmesi de oldukça ilgi çekti.

Bir önceki yazımız olan Zamanda Yolculuğu Çıkmaza Sokan Büyükbaba Paradoksu başlıklı makalemizde Büyükbaba Paradoksu, Dede Paradoksu ve Zamanda Yolculuk hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın