YouTube’da Reklam Engelleme Açığı

Video izleme ve yayınlama platformu YouTube'da ilginç bir açık bulundu. Bu açığa göre sadece 1 nokta" ile tüm reklamları kapatabiliyorsunuz.
 YouTube’da Reklam Engelleme Açığı

Dünyanın en çok kullanılan dijital yayın servislerinden biri olan YouTube‘da oldukça ilginç bir açık keşfedildi. Bildiğiniz gibi YouTube, yayıncıları teşvik etmek ve ödüllendirmek amacıyla platformda reklamlar yayınlıyor. Bu reklamların gelirlerinin büyük bir bölümü yayıncıya gderken, küçük bir bölümü de YouTube’a gidiyor.

YouTube’un platformda yayınladığı bu reklamlar, platformun en büyük gelir kaynaklarından biri. Fakat yabancı haber kaynaklarında paylaşılanlara göre YouTube’un en büyük gelir kaynağı olan reklamlar, tek bir “.” nokta ile kaldırılabiliyor. Reklam engelleyici kullanmadan yapılan bu işlem oldukça ilginç.

Bulunan açığa göre bir YouTube videosu izlerken url’nin “youtube.com” bölümünün sonuna 1 nokta işareti eklemeniz, videodaki ve ekrandaki tüm reklamları kapatıyor. Örneğin “youtube.com./watch?v=wYeFAlVC8qU” adresinde video izliyorsunuz. Yukarıdaki gibi “youtube.com” adresinin yanına 1 nokta işareti koyarak sayfadaki tüm reklamları kaldırabiliyorsunuz.

YouTube'da Reklam Engelleme Açığı

Bildiğiniz gibi YouTube, reklamları kaldırmanız için ücretli üyelikler satıyor ve bu üyelikleri almanız durumunda sizlere reklam göstermiyor. Fakat bulunan bu açığa göre tarayıcınızdan izleyeceğiniz her türlü videonun reklamları oldukça kolay bir şekilde kaldırılabiliyor.

İlgili İçerik  Oyun Telefonu Realme X50 Pro Player Edition Geliyor

Normalde premium üyelik satın almazsanız reklam engelleyici tarayıcılar, eklentiler veya programları kullanmadan bu reklamları kaldırma şansınız bulunmuyor. Bu sebeple tek bir nokta ile reklamların silinmesi oldukça garip. Şuanda YouTube’un farkında olmadığını düşündüğümüz bu açık, yalnızca tarayıcılara çalışıyor. Yani telefonunuzda Youtube uygulamasından bu açığı kullanamıyorsunuz. Sadece Chrome gibi web tarayıcılarında adres çubuğuna nokta ekleyerek yapabiliyorsunuz.

YouTube’un bu açığı bir çok haber kaynağında yayınlanmış olsa da hala kapatılmadı ve kullanılmaya devam ediyor. Fakat ilerleyen günlerde bu açığın kapatılacağını düşünüyoruz.

Bir önceki yazımız olan PlayStation 5 Tanıtıldı: Özellikleri ve Oyunları başlıklı makalemizde Playstation 5, PS5 ve PS5 Oyunları hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın