Connect with us


Dijital Haberler

YouTube, Yüzlerce Çinli Kanalı Platformdan Banladı

Video paylaşım platformu YouTube, bugün yaptığı açıklamayla geçtiğimiz aylarda Çin merkezli 2.596 YouTube kanalını kapattığını açıkladı.

Zaman:

Tarih:

YouTube, Yüzlerce Çinli Kanalı Platformdan Banladı

Dünyanın en büyük video paylaşım platformlarından olan YouTube, bugün yaptığı açıklama ile Çin merkezli yüzlerce kanalı platformdan yasakladığını duyurdu. Topluluk kurallarını yok sayanları ve kural ihlali yapanları affetmeyen YouTube, 2.596 Çin merkezli YouTube kanalını kapatarak bu kuralların ne kadar net olduğunu bir kez daha açıklamış oldu.

Politik içerikler ve kötü niyetli/algı oluşturabilecek içerikler tespit edilen kanalları listeleyen YouTube, bu kanallar için düğmeye bastı. Harekete geçen YouTube, açıklamalara göre 2020 Nisan ve Haziran ayları arasında toplam 2.596 Çin merkezli kanalı topluluk ihlali sebebiyle kapattığını duyurdu. Bu kanallar Çin merkezli olduğundan dolayı değil, algı düzenlediklerinden dolayı kapatıldı.

Covid-19 salgını süresince Çin’e yönelik bazı sözler söyleyen kişileri eleştiren Çin merkezli YouTube kanalları, veya covid-19 salgını hakkında ABD’ye karşı tepki gösteren, ABD’nin yaptırım tehditlerine sert bir şekilde cevap veren, Çin’i destekler nitelikte hem İngilizce, hem de Çince yayın yapan YouTube kanalları kapatıldı. 2020 ilk çeyreğinde 277 adet Çin merkezli YouTube kanalını yasaklayan YouTube, 2. çeyrekte ise kural ihlali gerçekleşen videoların artması sebebiyle 2.596 kanalı engelledi. 2 çeyrek arasında neredeyse 10 kat değişim yaşandı.

Benzer içerik:  Amerika'dan Çin'e Gönderme: Sorumlular Hesap Verecek
YouTube, Yüzlerce Çinli Kanalı Platformdan Banladı

Diğer bir yandan YouTube’un müdahale ettiği tek kanal Çin merkezli kanallar değildi. İran’da ve Rusya’da da bazı kanalları engelleyen YouTube, Çin dışında 2020 Nisan ayında 186 kanalı kapattığını, Mayıs ayında 1.312 kanalı kapattığını, Haziran ayında ise 1.098 kanalı kapattığını duyurdu.

Dilerseniz güncel teknoloji haberlerine göz atmak için Kitle‘yi ziyaret edebilir, ücretsiz abone olarak yeni haberlerimizden anında bildirim alabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir