Connect with us


Sinema ve Televizyon

YouTube, Herkesin Katılabileceği “Uzaktan” Film Çekiyor

Dünyanın en büyük video paylaşım platformu YouTube, herkesin uzaktan katılabileceği “Bir Günün Hikayesi” belgeselinin yenisini hazırlıyor.

Zaman:

Tarih:

YouTube, Herkesin Katılabileceği "Uzaktan" Film Çekiyor

Dünyanın en çok kullanılan dijital video paylaşım platformu YouTube, daha önce oldukça dikkat çekmiş bir proje olan “Hayattan Bir Gün” isimli uzun metrajlı filme dönüştürülen belgesele yeni bir bölüm ekliyor. YouTube üzerinde 17 milyona yakın bir izlenmeye sahip olan Hayattan Bir Gün belgeseli, YouTube’un desteğiyle ve tüm dünyada dileyen herkesin katılımıyla 2. bir bölüm ile karşımıza gelecek.

Bu belgesel, ya da film, daha önce hiç görmediğiniz türden. Yani alıştığınız türün dışına çıkarak sizi bambaşka bir konsepte taşıyacak bir konsept. Hayattan Bir Gün belgeseli, belki adından da anladığınız gibi sıradan bir gününüzü konu alıyor. Dilediğiniz zaman, tatildeyken, evdeyken, işteyken, önemli veya önemsiz bir anınızı, o an ne yaptığınızı kaydederek gönderiyorsunuz. İşte yapacaklarınız bu kadar. Siz bu videoları gönderirken, eşzamanlı olarak tüm dünyada başkaları da videolar kaydediyor ve gönderiyor.

Siz kahvaltınızı yaparken, eşzamanlı olarak dünyada neler oluyor, kimin hayatında neler değişiyor, işte bu belgesel tam olarak bunu amaçlıyor. Alanında ilk olan bu belgesel, 10 yıl aradan sonra YouTube’un da desteği ile karşımıza çıkıyor. 25 Temmuz tarihinde gerçekleştirilecek olan belgesel, dünyanın dört bir yanından dileyen herkesin katılımıyla gerçekleşecek. Belgeselin yapımcısı Ridley Scott olacakken, yönetmeni de Kevin Macdonald olacak.

YouTube, Herkesin Katılabileceği "Uzaktan" Film Çekiyor

2020 yaşanan oldukça sarsıcı olaylara ithafen, “2020’nin her günü tarihe geçiyor” şeklinde başlık atan YouTube, belki de bu sebeple yeni bir film için bu yılı seçti. 25 Temmuz tarihinde dünyanın her yerinde, telefonlar veya kameralardan fark etmeksizin çekilen görüntüler, filmin yapımında çalışan kişiler tarafından düzenlenecek ve binlerce, belki de milyonlarca kişinin katılacağı bu belgesel, ortalama 90 dakikalık uzun metraj bir filme çevirilecek.

Projenin yapılması için herhangi bir ülke belirtilmedi. Yani projeye katılabilmek için herhangi bir ülkenin vatandaşı olmanız gerekmiyor. Videoyu çekip atma şansı bulunan herkes projeye katılım sağlayabiliyor. Yani anlayacağınız gibi Türkiye’den de katılım gerçekleşebiliyor. Geçtiğimiz günlerde Türkiye’nin en büyük YouTube kanallarından birine sahip olan Barış Özcan’ın da bu konudan bahsetmesi, Türkiye’den oldukça fazla katılım gerçekleşmesine sebep olabilir.

10 yıl önceki belgeselde Türk olmasa da, veya oldukça az sayıda bulunsa da, 10 yıl aranın ardından çekilen bu belgeselde daha fazla Türk görebiliriz. Bu belgesel, daha önce de olduğu gibi ülkeler arasındaki yaşam kalitesi ve kültür farklarını da ortaya çıkaracak gibi görünüyor. Eğer siz de bu projeye katılmak istiyorsanız, sizler için aşağıya neler yapmanız gerektiğini anlatıyoruz.

“Hayattan Bir Gün” Filmine Nasıl Video Gönderilir?

"Hayattan Bir Gün" Filmine Nasıl Video Gönderilir?

Bu belgesele katılım sağlamanız oldukça kolay. 25 Temmuz Cumartesi günü telefonunuzu veya kameranızı elinize alın ve bir video kaydedin. Dilediğiniz anı. Dilediğiniz şeylerden bahsederek. Daha sonra bu videoyu 2 Ağustos’a kadar YouTube’a gönderebilirsiniz. Gönderilen bu videolar, 2 Ağustos tarihine kadar belgeselin yapımcıları tarafından düzeltilerek, 90 dakika uzunluğunda bir belgesele dönüştürülür.

Ne videosu çekeceğiniz hakkında bir fikriniz yoksa, YouTube sizlere şunları öneriyor; (Bu arada videoyu nasıl göndereceğiniz yazının devamında yer alıyor)

  • Neleri seviyorsunuz?
  • Nelerden korkuyorsunuz?
  • Neleri değiştirmek istiyorsunuz? Bunlar kendi özel hayatınızdan veya genelde dünya ile ilgili şeyler olabilir.
  • Ne anlatmak istiyorsunuz?

Veya aldığınız önemli haberleri, örneğin düğününüzü veya bebeğinizin doğduğu o anı, şehirdeki karantina sürecinde neler yaşandığını, veya tam olarak o an ne yaptığınızı çekebilirsiniz.

25 Temmuz’da çektiğiniz bu videoları, buraya tıklayarak gideceğiniz web sitesi üzerinden nasıl gönderebileceğinize 25 Temmuz tarihinde ulaşabilirsiniz. Muhtemelen video gönderimleri yine bu web sitesi üzerinden olacaktır. Video gönderiminin farklı olması halinde makalemizde düzenleme yapılacaktır.

25 Temmuz tarihinde bu olayı unutmak istemiyorsanız ve projeye katılmak istiyorsanız, ilgili siteye giderek sağ üst bölümden “hatırlatıcı oluştur” seçeneğine tıklayabilir ve Google’ın size 25 Temmuz’da bu projeyi hatırlatmasını sağlayabilirsiniz.

Hayattan Bir Gün (2010)

Hayattan Bir Gün belgeselinin 2010 yılında çekilip hazırlanan ilk bölümü hemen aşağıda yer alıyor. Dilerseniz sizler de izleyebilirsiniz.

Hayattan Bir Gün – Barış Özcan

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sponsor

Güncel