YouTube, Altyazı Gönderme Özelliğini Kaldırıyor

Dünyanın en çok kullanılan video platformu YouTube, bundan sonra altyazıları topluluk katkıları bölümünden gönderme özelliğini kaldırıyor.
 YouTube, Altyazı Gönderme Özelliğini Kaldırıyor

Dünyanın en büyük video paylaşım platformlarından biri olan YouTube, birçok kişinin kullandığı topluluk katkıları özelliğini platformdan kaldırma kararı aldı. Bildiğiniz gibi YouTube’da izlediğiniz pek çok videoya dilediğiniz takdirde alt yazı ekleyebiliyorsunuz. YouTube, bu özelliği size “topluluk katkısı” olarak sunuyor. Bu özellik sayesinde YouTube’da video izleyen herkese, videolara altyazı ekleyebiliyor.

Fakat YouTube tarafından yapılan son açıklamaya bakacak olursak, bu özellik için yolun sonu gelmiş gibi görünüyor. Bildiğiniz gibi bu özelliği kullanan çoğu kişi, veya ortalama olarak yaşı küçük olan kişiler, troll amaçlı art niyetli altyazılar gönderebiliyor. Herkesin içerikle alakasız altyazılar göndermesi ve içerik üreticinin bunu kontrol edecek vakit bulamaması, altyazıların oldukça kalitesiz olmasına sebep oluyor.

Bir diğer yandan YouTube tarafından yapılan açıklamaların devamında son dönemlerde bu özeliğin kullanımının oldukça azaldığı söyleniyor. Topluluk katkısı özelliği, kanalların dilediği takdirde etkinleştirilebiliyor. Yani kanal sahipleri topluluk katkısını devredışı bırakırsa, o kanalın videolarına altyazı gönderemiyorsunuz. Gönderilen altyazıların kalitesiz ve troll amaçlı olması da içerik üreticileri bu özelliği kapatmaya itiyor. YouTube, bu özelliğin YouTube genelindeki sadece %0,001‘lik bir içerik üretici tarafından kullanıldığını belirtiyor. Yani kanal sahipleri artık bu özellikten hiç memnun değil.

İlgili İçerik  TikTok, 16 Yaşından Küçüklere Mesajlaşmayı Yasakladı

Biz bu haberimize eklemek için ekran fotoğrafı alalım dedik fakat ilk videoda troll bir altyazı ile karşılaştık. Ekran görüntüsü yukarıda yer alsa da yazıları sansürledik, yani olay vahim. Diğer bir yandan topluluk katkısı özelliğini açık bırakan içerik üreticilerinin de yalnızca %0,2‘lik bir bölümü topluluğun gönderdiği altyazıyı kullanıyor. Kalan bölüm ise kendi altyazılarını kendi eklemeyi tercih ediyor.

Diğer bir yandan Google’ın çeviri servisini YouTube’a entegre etmesi ve YouTube’a otomatik altyazı eklenmesi, bu özelliğin sonlandırılmasının bir diğer sebebi olarak karşımıza çıkıyor. YouTube tarafından yapılan açıklamalara göre bu özelliğe 28 Eylül 2020‘de son verileceği söyleniyor.

Dilerseniz güncel teknoloji haberleri için Kitle‘yi ziyaret edebilir, ücretsiz abone olabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan 22 Mayıs Bitcoin Pizza Günü | Tarihin İlk Bitcoin Alışverişi başlıklı makalemizde 10.000 Bitcoinlik Pizza, Bitcoin ve Bitcoin Pizza hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın