Connect with us


Teknoloji Haberleri

Yerli Uçan Araba Cezeri’nin Uçuş Testleri Başarıyla Tamamlandı

Bir süredir Baykar tarafından geliştirilen Cezeri adlı ilk yerli uçan otomobil, serbest uçuş testine girdi. Resmi bilgilere göre Cezeri, serbest uçuş testini başarıyla tamamladı.

Zaman:

Tarih:

Yerli Uçan Araba Cezeri'nin Uçuş Testleri Başarıyla Tamamlandı

Bayraktar Kardeşler(Baykar) tarafından geliştirilen ilk Yerli Uçan Araba Cezeri’nin Uçuş Testleri Başarıyla Tamamlandı, test uçuşlarını gerçekleştirdi. Baykar tarafından geliştirilen ve Cezeri olarak adlandırılan ilk uçan araba, uzun bir zamandır geliştiriliyor ve birçok testten geçiyordu. Daha önce de testlerden geçen Cezeri adlı yerli uçan otomobil, aslında ilk testinde halatlar ile uçuş testi yapmıştı. Halatlar ile yapılan uçuş testinin başarılı olmasının ardından şimdi de halatsız uçuş gerçekleşti.

Büyük dikkat çeken yerli uçan arabalar, aslında uzun bir zamandır hem halkın, hem de girişimcilerin ilgi odağı haline gelmiş durumda. Son yıllarda dünya çapında uçan arabalara yönelik olan ilgi, her geçen gün daha da artıyor ve dünya çapında birçok ülkede uçan araba testleri gerçekleştiriliyor. Geçtiğimiz günlerde haberimizde aktardığımız gibi uçan otomobillerde 2. devreye geçilmiş ve hatta insanlı testler yapılıp başarılı olunmuştu.

Japonya’da uçan otomobil çalışmalarına devam eden SkyDrive adlı şirket, Toyota’nın da desteğiyle son hız uçan otomobil geliştirme üzerinde çalışıyor. Geçtiğimiz günlerde insanlı testlerini bile başarıyla tamamlayan SkyDrive, uçan otomobiller için oldukça olumlu bakılmasına sebep olmuş ve kısa sürede oldukça iyi bir araç üretmişti. Şimdi ise yerli şirket Baykar tarafından yapılan Cezeri adlı uçan arabanın halatsız uçuş testi başarıyla tamamlandı. Uzmanlar, uçan arabanın Türkiye’nin geleceği için çok önemli olabileceğini belirtti.

Yerli Uçan Araba: Cezeri

Yerli Uçan Araba Cezeri'nin Uçuş Testleri Başarıyla Tamamlandı Bir süredir Baykar tarafından geliştirilen Cezeri adlı ilk yerli uçan otomobil, serbest uçuş testine girdi. Resmi bilgilere göre Cezeri, serbest uçuş testini başarıyla tamamladı.

Daha önce yukarıda da gördüğünüz gibi halatlı uçuşları gerçekleştirilen ve bu uçuşlarda başarılı olan Cezeri adlı uçan araba için sırada halatsız serbest uçuşlar vardı. Hızlı bir şekilde geliştirme sürecinden geçen bu otomobil, sürecin ardından halatsız uçuşunu da gerçekleştirdi. Aktarılan resmi bilgilere göre halatsız serbest uçuş testine giren Cezeri adlı yerli uçan araba, testi başarıyla tamamladı.

Benzer içerik:  Uçan Otomobiller İçin 2. Devre: İnsanlı Testler Başladı

230 kilogram ağırlığındaki bu uçan araba, oldukça dikkat çeken bir tasarıma sahip. Daha çok drone görüntüsüne sahip olan ve drone’lar ile çok benzer bir yapıda olan Cezeri, 10 metre yüksekliğe uçuşunu başarıyla gerçekleştirdi. Büyük dikkat çeken yerli uçan araba hakkında açıklamalarda bulunan Savunma Sanayi Analisti Kadir Doğan, henüz tüm dünyada testleri yeni yeni başlayan uçan otomobil pazarına Türkiye’nin bu kadar erken girmesinin oldukça büyük bir önem taşıdığına değindi.

Yerli Uçan Araba Cezeri'nin Uçuş Testleri Başarıyla Tamamlandı Bir süredir Baykar tarafından geliştirilen Cezeri adlı ilk yerli uçan otomobil, serbest uçuş testine girdi. Resmi bilgilere göre Cezeri, serbest uçuş testini başarıyla tamamladı.

Baykar’ın insansız hava araçları konusunda rakiplerine göre edindiği bilginin çok avantajlı olduğuna değinen Kadir Doğan, Cezeri adlı bu aracın Türkiye için iyi bir avantaj olduğunu söyledi. Bu araçlarda kullanılan teknolojilerin insansız hava araçlarından entegre edildiğini de belirten Doğan, bugüne kadar yapılan İHA çalışmaları sebebiyle iyi bir avantajın bulunduğunu aktardı.

Diğer bir yandan bir süredir çalışmalarına devam edilen ve 1,5 yılı aşkın bir süredir Baykar’ın ellerinde geliştirme aşamasında bulunan yerli uçan otomobil Cezeri, geliştirme sürecinin başarıyla tamamlanması ile birlikte 4 yıl gibi bir zaman sonra kırsal bölgelerde kullanılabilir hale gelecek. Diğer bir yandan bu uçan otomobilin yollara çıkmasının da 15 yıla kadar zaman alabileceği belirtiliyor. Dilerseniz hemen aşağıdan Cezeri adlı yerli uçan otomobilin uçuş testine de göz atabilirsiniz.

Yerli Uçan Araç Cezeri’nin Serbest Uçuş Testi

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir