Connect with us


Otomobil Haberleri

Yerli Otomobilde Plaka Yerine QR Kod(Karekod) Kullanılabilir

Türkiye’nin uzun yıllardır hayalinde olan yerli otomobil projesi, ortaya çıkan bilgilere göre önümüzdeki yıllarda QR kodlu bir plaka ile karşımıza çıkabilir.

Zaman:

Tarih:

Yerli Otomobilde Plaka Yerine QR Kod(Karekod) Kullanılabilir

Ülkemizde uzun yıllardır beklenen fakat bugüne kadar üretilemeyen yerli otomobiller için geçtiğimiz yıllarda bir çağrı yapılmış, ardından proje hızla başlamıştı. Türkiye‘nin en büyük şirketlerinin de katılımıyla geliştirilmesine başlanan yerli otomobil, çok kısa sürede ortaya çıkmış ve tasarımıyla milyonlarca kişiyi büyülemeyi başarmıştı. SUV ve Sedan modeliyle karşımıza çıkan yerli otomobiller, ortaya çıkan bilgilere göre çok daha yenilikçi olabilir.

İlk olarak prototip bir araç ile karşımıza çıkan yerli otomobil, tasarımıyla milyonlarca insana kendini beğendirmiş ve yerli otomobil fabrikasının çalışmasına hızla başlanmıştı. Şuanda çalışmaları süren yerli otomobil fabrikasında üretilecek olan yerli otomobiller için, daha farklı alanda birçok şeyin testleri de devam ediyor. Yerli otomobil için çalışmalar devam ederken, bu çalışmalardan biri de yerli otomobilin plaka sistemi üzerinde deneniyor.

Fransa merkezli olan bir Türk firması, yeni üretilecek olan ve önümüzdeki yıllarda yollarda görebileceğimiz yerli otomobiller için QR kodlu bir plaka geliştirdi. Normal plakalardan çok daha fazla özelliğe sahip olan yeni QR kodlu plakalar eğer yerli otomobilin plakasında kullanılırsa, birçok alanda kolaylık sağlanacak. Özellikle aracın tüm bilgilerini içerisinde barındıracak olan bu QR kodlar, emniyet güçlerinin işlerini de fazlasıyla kolaylaştıracak.

Yerli Otomobilde Plaka Yerine QR Kod(Karekod) Kullanılabilir Türkiye'nin uzun yıllardır hayalinde olan yerli otomobil projesi, ortaya çıkan bilgilere göre önümüzdeki yıllarda QR kodlu bir plaka ile karşımıza çıkabilir.

Konuyla ilgili olan Fransa merkezli Türk firmasının Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Demirbaş, QR kodlu plaka teknolojisinin emniyet güçlerinin ve araç sahiplerinin işlerini çok daha kolaylaştıracağını söyledi. Örneğin Demirbaş’ın açıklamalarına göre yerli otomobilde kullanılması düşünülen QR kodlu plaka sayesinde çalıntı araçlar emniyet güçleri tarafından çok daha kolay bir şekilde tespit edilebilecek.

Benzer içerik:  SpaceX, Uzaydan İnternet Projesi İçin 60 Uydu Daha Yolladı

Bununla birlikte aracın tüm bilgilerini içerecek olan QR kodlar sayesinde bu plakanın gerçek olup olmadığı tespit edilebilecek, ruhsat, muayene ve sigorta gibi bilgiler bu QR kod üzerinden sorgulanabilecek. Kulağa oldukça hoş gelen bu teknoloji yerli otomobilde kullanılırsa, aynı zamanda bu projeyi kullanan dünyanın ilk otomobili olacak.

Yerli Otomobilde Plaka Yerine QR Kod(Karekod) Kullanılabilir Türkiye'nin uzun yıllardır hayalinde olan yerli otomobil projesi, ortaya çıkan bilgilere göre önümüzdeki yıllarda QR kodlu bir plaka ile karşımıza çıkabilir.

Abdullah Demirbaş tarafından yapılan açıklamalara göre QR kodlu plaka projesi, bir ülkenin talebi üzerine ilk olarak 2 yıl önce hayata geçirildi. Bu projeyi ülkemizde üretilecek olan otomobillerde de kullanabileceklerini belirten Demirbaş, bununla birlikte bu projenin ihraç edilebileceğine de değindi.

Diğer bir yandan aktarılan habere göre Gemlik’te kurulan yerli otomobil fabrikasının zemin güçlendirme çalışmaları devam ederken, TOGG ekibi de gece gündüz çalışmaya devam ediyor. TOGG CEO’su Gürcan Karakaş, tüm gözlerin yerli otomobilin üzerinde olduğunu, bu sebeple hata yapma lükslerinin olmadığını belirtiyor. Gece gündüz(24 saat) çalışmalara devam ettiklerini aktaran Karakaş, aynı zamanda Avrupa’nın da bu projeyi takip ettiğini belirtti.

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir