Connect with us


Genel

Yerli Otomobil Bataryası İçin Kenevir Ekimi Çalışmaları Başladı

Yerli otomobil için kenevir ekimleri başladı. Açıklamalara göre yerli otomobilin bataryası kenevirden üretilecek ve bu sayede daha uzun ömürlü olacak.

Zaman:

Tarih:

Yerli Otomobil Bataryası İçin Kenevir Çalışmaları Başladı

Uzun yıllardır beklenen yerli otomobil projesinin tamamlanması, her geçen gün daha da yakınlaşıyor. Uzun yılların ardından yeni bir projeye başlanarak tasarlanan yerli otomobil modelleri geçtiğimiz yıl tanıtılmış ve büyük dikkat çekmişti. Tasarımıyla ve genel özellikleriyle adeta büyüleyen yerli otomobiller, elektrikli olmasıyla da büyük dikkat çekmişti. Fakat yerli otomobilin elektrikli olması için güçlü bataryaların da üretilmesi gerekiyordu.

İşte yerli otomobilin bataryasına yönelik çalışmalar da başladı. Yozgat Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Karadağ, mucizevi bir bitki olan kenevirin tekrar ekonomiye kazandırılması gerektiğine değindi. Rektör, bu bitkinin yerli otomobil projesi TOGG‘da da kullanılması konusuna da değindi. Yerli otomobilin bataryasının uzun ömürlü olabilmesi amacıyla kenevirden yararlanılacağını belirten Bozok Üniversitesi Rektörü Karadağ, yerli otomobilin bataryasının Bozok Üniversitesinden çıkmasını hedeflediklerini belirtti.

Yozgat Bozok Üniversitesi, yerli otomobilin bataryasını oldukça güçlü bir şekilde üretebilmek için Merkez ve Boğazlıyan ilçelerinde 16 çeşit kenevirin deneme ekimini başlattı. Yerli otomobilin bataryası için çalışmalar hızla başlarken, Kenevir Araştırmaları Enstitüsü adında bir enstitü de kuruldu. Proje için 6 araştırma grubu ve 100’ü aşkın akademisyen endüstriyel kenevir alanında bilimsel çalışmalarını başlattı. Yozgat Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Karadağ, konu hakkındaki açıklamalarında şunları söyledi: “Hedefimiz mucizevi bir bitki olan kenevirin ekonomiye kazandırılmasını sağlamak. Cumhurbaşkanı’mızın yaklaşık 3 sene önce gündeme taşımış olduğu kenevirin değerlendirilmesi ile ilgili süreci Yozgat Bozok Üniversitesi, ihtisas üniversitesi olmasıyla birlikte başlatmış oldu

Benzer içerik:  Google BERT Güncellemesi Geldi - Google BERT Nedir?
Yerli Otomobil Bataryası İçin Kenevir Ekimi Çalışmaları Başladı Yerli otomobil için kenevir ekimleri başladı. Açıklamalara göre yerli otomobilin bataryası kenevirden üretilecek ve bu sayede daha uzun ömürlü olacak.

O çerçevede kenevir ile ilgili sektörde bir aşamaya gelmiş firmalar bizlerle buluşmaya başladı. Yozgat merkez olmak üzere burada kenevir ile ilgili çok geniş yelpazede sektörel buluşmalarla kenevir, inşallah bölgesel kalkınma odaklı ülke ekonomisine kazandırılmış olacak. Türkiye’de kenevirin ekonomiye kazandırılması ile ilgili tek misyonu olan üniversite biziz” açıklamalarında bulunan Karadağ, bu açıklamalarıyla yerli otomobilin bataryası için kenevir kullanılabileceğini de ortaya koydu.

Birçok alanda kullanılabilen bir bitki olan Kenevir, son zamanlarda pek çok kez gündeme geldi. Şimdi de uzun yıllardır beklenen yerli otomobilin bataryası için kenevirin kullanılması düşünülüyor. Projenin nasıl ilerleyeceği şuan için bilinmiyor fakat, Üniversite bu proje için oldukça olumlu bakıyor. 2023 yılının ardından yollarda görebileceğimiz yerli SUV ve Sedan otomobiller, belki de kenevirden üretilen çok güçlü bataryalar ile yollara çıkabilir.

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir