Connect with us


Otomobil Haberleri

Yerli Otomobil Bataryası İçin Çinli Farasis ile Anlaşıldı

Türkiye’nin gündeminden düşmeyen tam elektrikli yerli otomobili TOGG’un bataryası için, Çinli Farasis firması ile anlaşma sağlandı.

Zaman:

Tarih:

Yerli Otomobil Bataryası İçin Çinli Farasis ile Anlaşıldı Türkiye'nin gündeminden düşmeyen tam elektrikli yerli otomobili TOGG'un bataryası için, Çinli Farasis firması ile anlaşma sağlandı.

Ülkemizde merakla beklenen yerli otomobil için çalışmalar son hız devam ediyor. Uzun yıllardır ülkemizde heyecanla beklenen yerli otomobil projesi, geçtiğimiz yıllarda hız kazanmış ve bu yıl karşımıza Sedan ve SUV prototipi çıkarılmıştı. Dikkat çeken tasarımlarıyla ve vaat ettiği özellikleriyle ilgi odağı haline gelen yerli otomobiller için fabrika da geçtiğimiz aylarda kurulmaya başlamıştı.

Yerli otomobil fabrikasının yapım çalışmaları hızla devam ederken, yerli otomobilin parçaları için de çalışmalar hızlandı. Tamamen elektrikli olması beklenen yerli otomobil, tabii ki oldukça iyi bir bataryaya ihtiyaç duyuyor. İşte yerli otomobilin oldukça güçlü olması beklenen bataryası için, Çin merkezli Farasis şirketiyle bir anlaşma sağlandı.

2022 yılına kadar üretim bandından çıkması beklenen TOGG‘un batarya kısmı için Farasis firmasıyla anlaşma sağlandı ve bu firma, TOGG ile ortak bir çalışma gerçekleştirecek. Çin merkezli batarya üreticisi Farasis ile birlikte çalışacak olan TOGG ekibi, yerli otomobil için oldukça iyi bir batarya üretmeyi planlıyor. Elektrikli otomobillerin en önemli parçası olan bataryalar, TOGG için Farasis ortaklığıyla geliştirilecek. Açıklamalara göre TOGG ve Farasis, yerli otomobil için batarya üretimini yurt dışında değil Türkiye’de yapacak.

Yerli Otomobil Bataryası İçin Çinli Farasis ile Anlaşıldı Türkiye'nin gündeminden düşmeyen tam elektrikli yerli otomobili TOGG'un bataryası için, Çinli Farasis firması ile anlaşma sağlandı.

Konu hakkında açıklamalarda bulunan TOGG, “Planlarımız doğrultusunda adım adım ilerliyoruz. Dünyanın önde gelen Li-Ion batarya üreticilerinden Farasis ile yaptığımız anlaşmaya göre batarya modülü ve paketini Türkiye’de üreteceğiz. Batarya tedarikinin yanında imzaladığımız kapsamlı niyet mektubu çerçevesinde Türkiye ve çevresindeki ülkeler için enerji depolama çözümlerini bir ortak girişim şirketi çatısı altında sunarak iş birliğini genişleteceğiz. Farasis ile kuracağımız ortak girişim şirketiyle Türkiye’de batarya modülü ve paketinin yanında batarya kimyası ve hücresi konusunda yetkinliklerin gelişmesine de katkı sağlayacağız.” ifadelerine yer verdi.

Benzer içerik:  Yerli Otomobil 2022'de Yollara Çıkacak

Farasis ile ortak çalışmalarını tamamen Türkiye’de yapacak olan TOGG, ülkemizde büyük bir heyecanla beklendiğinden dolayı çok güçlü bir şekilde karşımıza çıkmak istiyor. Rakiplerine göre daha iyi özellikler sunması beklenen yerli SUV ve Sedan otomobiller, yurt dışında da “Türkiye’nin Tesla’sı” olarak tanımlanıyor. TOGG’un yerli otomobil bataryası için anlaşma yaptığı Farasis şirketi, 4.000‘den fazla çalışanıyla, 5 milyar dolarlık değerlemeyle karşımıza çıkıyor.

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir