Connect with us


Dünya'dan Haberler

Çipli Kimlik Kartları ve Ehliyetlerin Birleştirilmesi Projesi, Cuma Gününden İtibaren Başlıyor

Uzun zamandır beklenen gün geldi. Resmi açıklamalara göre çipli kimlik kartları ve ehliyetlerin birleşme projesi, Cuma gününden itibaren başlayacak.

Zaman:

Tarih:

Çipli Kimlik Kartları ve Ehliyetlerin Birleştirilmesi Projesi, Cuma Gününden İtibaren Başlıyor Uzun zamandır beklenen gün geldi. Resmi açıklamalara göre çipli kimlik kartları ve ehliyetlerin birleşme projesi, Cuma gününden itibaren başlayacak.

Güncelleme(18.09.2020): Çipli Kimlik Kartları ve Ehliyetlerin birleştirilmesi projesi bugünden itibaren başladı. Çipli kimlik ve ehliyet birleştirme randevusu nasıl alınır gibi detaylar için buraya tıklayarak ilgili haberimize göz atabilirsiniz.

2017 yılında çıkan ve artık neredeyse herkeste bulunan yeni kimlik kartları, ortaya çıktığı ilk günden beri pek çok kişiyi heyecanlandırmaya yetmişti. Bugüne dek pasaport olarak kullanılabileceği, ATM kartı olarak kullanılabileceği gibi pek çok iddiayla insanları oldukça heyecanlandıran yeni kimlik kartları, aynı zamanda ehliyet ile birleşeceği açıklamalarıyla gündeme gelmişti.

Uzun bir zamandır birçok kişi tarafından kullanılan yeni kimlik kartları, birçok proje ile desteklenerek oldukça önemli özelliklere kavuşacak. Bu özelliklerden biri de, yeni kimliğin hem kimlik olarak hem de ehliyet olarak kullanılabilmesi projesi. Oldukça kapsamlı bir kullanım alanına sahip olabilecek olan yeni ve çipli kimlik kartları, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından yapılan resmi açıklamalara göre ilerleyen zamanlarda ehliyet olarak da kullanılabilecek.

Yeni çipli kimlik kartlarının aynı zamanda ehliyet olarak kullanılabilmesini sağlamayı hedefleyen proje, geçtiğimiz saatlerde yapılan resmi açıklamalara göre Cuma gününden itibaren başlayacak. Cuma gününden itibaren çalışmalarına başlanacak olan bu projenin başarıyla sonlanması durumunda yeni kimlik kartınızı ehliyet olarak da kullanabileceksiniz.

Ehliyet, Banka Kartları, SGK ve Sağlık Bilgileri Çipli Kimliğe Yüklenecek

Çipli Kimlik Kartları ve Ehliyetlerin Birleştirilmesi Projesi, Cuma Gününden İtibaren Başlıyor Uzun zamandır beklenen gün geldi. Resmi açıklamalara göre çipli kimlik kartları ve ehliyetlerin birleşme projesi, Cuma gününden itibaren başlayacak.

Daha açık bir şekilde “ehliyeti kimliğin içerisine yüklüyoruz” şeklinde bir açıklamada bulunan Bakan Soylu, bu proje sayesinde vatandaşların hem kimliğini, hem de ehliyetini yanında taşıması zorunluluğunun ortadan kalkacağını belirtti. Bu projenin tamamlanması durumunda yanında ehliyet olmayan vatandaşların artık ceza yemeyeceğini, kimliğini göstermesinin de yeterli olacağını belirten Bakan Soylu, bununla birlikte yeni kimlik için daha önemli müjdeler de verdi. “Becerebilirsek” şeklinde başlayarak yeni çipli kimlik kartlarına e-imzayı, banka kartlarını, SGK ve sağlık hizmetlerini de aktaracaklarını belirten Bakan Soylu, yeni kimliğin oldukça özellikli olacağının sinyallerini şimdiden verdi.

Benzer içerik:  1 Milyar Dolar Değerinde 101.857 Bitcoin Taşındı

Bakan Soylu, uzun zamandır bu projeyi bekleyenler için oldukça heyecan verici açıklamasını şu sözlerle aktardı “Cuma’dan itibaren Allah nasip ederse başlatıyoruz. Ehliyeti kimliğimizin içerisine yüklüyoruz. Yani vatandaşımız artık hem ehliyetini hem kimliğini taşımak zorunda kalmayacak. Bizim polislerimiz de denetleme yaparken ‘ehliyetin yoksa sana ceza yazarım’ demeyecek. Cebimizde artık çok kart olmayacak. Becerebilirsek e-imzayı, banka kartlarını, SGK ve sağlık bilgilerini de bunun içerisine koyacağız. İçerisinde parmak izinin olduğu, biyometrik resimlerin olduğu bir kartı sağlayacak yüksek kabiliyete sahibiz.

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir