Yeni İnternet Hız Rekoru Kırıldı: Saniyede 44,2 TB

Avustaryalı araştırmacılar laboratuvar ortamında yaptıkları testler sonucunda saniyede 44,2 TB'lik internet hızına ulaşmayı başardı.
 Yeni İnternet Hız Rekoru Kırıldı: Saniyede 44,2 TB

Avustralyalı bilim insanı Bill Corcoran’ın önderliğinde yapılan bir test ile inanılmaz bir internet hız rekoru kırıldı. Laboratuvar ortamında yapılan testler sonucunda saniyede 44,2 TB hızına sahip internete erişildi. Laboratuvarda geliştirdikleri özel bir çip sayesinde interneti bu hıza ulaştırmayı başaran bilim insanları bu çipin, 80 kızıl ötesi lazerin görebileceği işi tek başına göreceğini söylüyor.

Konunun en heyecanlandıran kısmı ise interneti bizim kullanıp kullanamayacağımız tarafı. İlgili testleri yapan araştırmacılara göre 44,2 TB hızına ulaşan bu internet, ilerleyen zamanlarda tüm kullanıcıların kullanabileceği bir internet hızı haline gelebilir. Bilim insanları, bu yüksek hızlı interneitn 2 milyona yakın bir kişi tarafından şuanda kullanılabileceğini belirtiyor.

Bilim insanları, bu hıza ulaşabilmek için kızıl ötesi lazeeri bir mikro tarak ile değiştirdiler. Mikro tarak teknolojisi, 76,6 kilometrelik mesafeye döşenen fiberoptik kablolarla iletilen internetin, rekor bir hıza yani 44,2 TB’a ulaşmasını sağladı

Bu internet hızına henüz sadece internet ortamında ulaşılmış olsa da, bilim insanları ilerleyen zamanlarda her internet kullanıcısının bu hıza ulaşabileceğine inanıyor.

İlgili İçerik  Huawei Enjoy 20 Pro Tanıtıldı: Fiyatı ve Özellikleri
Yeni İnternet Hız Rekoru Kırıldı: Saniyede 44,2 TB

44,2 TB internet hızının herkes tarafından kullanılabildiğini düşünürsek, evimizde kullandığımız internet ile saniyede 1000 adet 1080p değerinde film indirebiliyoruz. Veya günümüzde çıkan GTA 5 gibi oyunları varsayacak olursak, 10 salise gibi bir sürede GTA 5’i bilgisayarınıza indirebiliyorsunuz. Tabii burada bilgisayarınızın özellikleri de önemli fakat kabataslak bir hesap yaptığımızda bu şekilde veriler karşımıza çıkıyor.

Ayrıca bugüne kadar ulaşılan herkesin kullanabildiği en yüksek hızı şuan Singapur’da kullanılmaktadır. Singapur’da internete sahip olan neredeyse herkes ortalama olarak 197,3 MB/saniye hızında internet kullanıyor. Yani şuan baktığımızda 1 GB hızına bile normal bir internet kulanıcısı erişebilmiş değilken, 44,2 TB internet hızını ullanmamız mümkün görünmüyor. Fakat araştırmacılar, yakın bir gelecekte bunun gerçekleşeceğinekesin bir gözle bakıyor.

Bir önceki yazımız olan Kısaca Haksız Rekabet Nedir - Cezaları Nelerdir? başlıklı makalemizde Haksız Rekabet Cezaları, Haksız Rekabet Nedir ve Kısaca Haksız Rekabet hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın