Connect with us


Dünya'dan Haberler

Yeni Düzenleme: İstanbul’da Kamu Kurumlarına HES Kodu Olmadan Girilmeyecek

Corona virüsü sebebiyle alınan önlemlere bir yenisi daha eklendi. İstanbul Valiliği tarafından yayınlanan resmi yazıda, İstanbul’daki Kamu Kurumlarına HES kodu olmadan girilemeyeceği belirtildi.

Zaman:

Tarih:

Yeni Düzenleme: İstanbul'da Kamu Kurumlarına HES Kodu Olmadan Girilmeyecek

Geçtiğimiz yılın son aylarında Çin‘in Wuhan kentinde ortaya çıkarak çok kısa bir sürede tüm dünyaya yayılan covid-19 salgını, adeta dünyanın en büyük sorunu haline gelmiş ve tüm dünyaya bu soruna yoğunlaşmıştı. Tüm önlemlere rağmen önüne geçilemeyen, bazı kişilerin de bilinçsiz davranması sebebiyle büyük artış gösteren salgın, ülkemizde de önüne geçilemeyen bir durum haline geldi.

Bu da covid-19 salgınına karşı alınan önlemlerin genişletilmesine, salgının önüne geçilebilmesi için başka yollara başvurulmasına sebep oldu. Türkiye’nin en kalabalık ili olan İstanbul‘da da bu önlemler genişletildi. İstanbul Valiliği, bugün yayınladığı resmi yazılı açıklamada 23 Eylül Çarşamba gününden itibaren İstanbul’daki tüm kamu kurumlarına girişte HES kodunun zorunlu olduğunu söyledi.

Yani eğer İstanbul’da yaşıyorsanız, Valilik, Kaymakamlıklar, İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü, Tapu ve Kadastro II. Bölge Müdürlüğü, İlçe Nüfus Müdürlükleri ve İlçe Tapu Müdürlüklerine gibi kamu kurumlarının tümüne giderken HES koduna ihtiyacınız olacak. İstanbul’da bulunan bu kamu kurumlarından randevu almak istediğinizde de, kuruma giriş yaparken de sizden HES kodu talep edilecek. Eğer elinizde HES kodu bulunmuyorsa maalesef bu işlemleri gerçekleştiremeyeceksiniz.

İstanbul’da HES Kodu Olmadan Kamu Kurumlarına Girmek Artık Yasak

Yeni Düzenleme: İstanbul'da Kamu Kurumlarına HES Kodu Olmadan Girilmeyecek Corona virüsü sebebiyle alınan önlemlere bir yenisi daha eklendi. İstanbul Valiliği tarafından yayınlanan resmi yazıda, İstanbul'daki Kamu Kurumlarına HES kodu olmadan girilemeyeceği belirtildi.

İstanbul Valiliği tarafından konuya ilişkin resmi olarak yayınlanan bilgilendirme yazısında şu ifadelere yer verildi: “Hayat Eve Sığar (HES) kodu uygulamasının 23.09.2020 Çarşamba gününden itibaren; Valilik, Kaymakamlıklar, İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü, Tapu ve Kadastro II. Bölge Müdürlüğü, İlçe Nüfus Müdürlükleri ve İlçe Tapu Müdürlüklerine randevu talepleri öncesi ve bu kurumlara girişlerde zorunlu olarak kullanılması, uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi ve mağduriyete neden olunmaması, alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilmesi ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195’inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılması kararları alınmıştır

Benzer içerik:  Mark Zuckerberg, Twiter'ı Üstü Kapalı Şekilde Eleştirdi

Ülkemizde covid-19 salgınına bugüne dek 299.810 kişi yakalanırken, virüse yakalanan kişilerden 264.805’i iyileşti. Fakat bu kişilerden 27.628’inde hala covid-19 aktif olarak bulunuyor ve maalesef virüsten dolayı 7.377 kişi hayatını kaybetmiş durumda. Bu da İstanbul’da alınan yeni düzenleme kararının ne kadar yerinde olduğunu ortaya koyuyor.

Kitle.net kurucusu ve yazar. iletişim: [email protected]

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir