Connect with us


Dünya'dan Haberler

Yeni Düzenleme: Ev Dışında Her Yerde Maske Takılacak

Corona virüsüne karşı alınan önlemler kapsamında yeni bir karara imza atıldı. Vakaların artmasıyla birlikte ev dışında her yerde maskesiz dolaşmaya ceza geldi.

Zaman:

Tarih:

Yeni Düzenleme: Ev Dışında Her Yerde Maske Takılacak

Geçtiğimiz yılın son aylarında Çin‘in Wuhan kentinde ortaya çıkan corona virüsü, kısa sürede Çin dışına da çıkmış ve tüm dünyaya yayılmıştı. Aylar içerisinde tüm dünyaya yayılan salgın, bir süre içerisinde ülkemize de girdi. Virüs ilk zamanlarda kontrol altına alınarak yayılması önlense de, son günlerde tekrar vakalar artmaya başladı. Vakaların hiçbir türlü kontrol altına alınamaması sebebiyle yeni kurallar da açıklandı.

Yapılan resmi açıklamalara göre Türkiye’de, ev dışında her yerde maske kullanımı zorunlu hale getirildi. Ev dışında maske takmayan kişilere ise cezalar yazılacak ve bu cezalar tahsil edilecek. Bundan sonra daha da katı bir şekilde uygulanacak olan kurallara uymayan kişiler, 900 TL‘lik bu cezayı ödemek durumunda kalacak. İçişleri Bakanlığı tarafından 81 ilin valiliğine gönderilen yeni bir genelge ile ortaya çıkan bu kurallar, belki de vakaların biraz daha azalmasına sebep olabilir.

Ülkemizde salgının ilk zamanlarda kontrol altına alınması sebebiyle çok hızlı bir şekilde normal hayata dönüş yapan halk, önlemleri de boşladı. Bu da salgının daha da artmasına ve hiç beklenmeyen vaka sayılarına ulaşılmasına sebep oldu. Bununla birlikte 2. dalga ihtimali de oldukça konuşulmaya başladı. Salgının, ülkeyi daha da kötü bir duruma sürüklememesi için, oldukça yerinde bir karara imza atılarak 81 ilde, ev dışında her yerde maskesiz dolaşmak yasaklandı.

Benzer içerik:  Elon Musk: Üretime Dönüyoruz, İsterseniz Beni Tutuklayın!

Ev Dışında Maske Takmayana 900 TL Ceza (81 İlde)

Yeni Düzenleme: Ev Dışında Her Yerde Maske Takılacak Corona virüsüne karşı alınan önlemler kapsamında yeni bir karara imza atıldı. Vakaların artmasıyla birlikte ev dışında her yerde maskesiz dolaşmaya ceza geldi.

8 Eylül 2020, yani bugün itibarıyla geçerli olacak olan bu karar, 81 il valiliğine gönderildi. Yani bu karar bazı illerde değil, tüm Türkiye genelinde uygulanmak zorunda olacak. Son günlerde yaşanan vaka artışlarının ardından alınan bu karar, belki de vaka sayısını daha da azaltabilir. İlerleyen günlerde hep birlikte göreceğiz. Diğer bir yandan ülkemizde 23.243 kişide covid-19 mevcut olurken, bugüne kadar 6.782 kişi maalesef hayatını kaybetti.

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir