Connect with us


Genel

Yargıtay, “Slm, Kalbini ve Seni Nasıl Kazanabilirim” Mesajını Cinsel Taciz Saydı

WhatsApp üzerinden atılan “Slm, seni ve kalbini nasıl kazanabilirim?” şeklindeki mesaj, Yargıtay tarafından cinsel taciz olarak kabul edildi.

Zaman:

Tarih:

Yargıtay'dan WhatsApp Mesajına "Cinsel Taciz" Kararı

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte artık herkesin bir telefonu ve büyük ihtimalle de WhatsApp hesabı bulunuyordur. Dünya çapında yüz milyonlarca kullanıcısı bulunan WhatsApp‘da her gün milyarlarca mesajlaşma dönüyor. Haliyle bazı kişiler de tanışma yöntemi olarak bu tür platformları tercih edebiliyor. Fakat yargıtay tarafından alınan karara bakıldığında artık daha dikkatli bir iletişim kurulacak gibi görülüyor.

Ülkemizde yaşanan olayda bir kişi, kendisine “Slm, seni ve kalbini nasıl kazanabilirim” şeklinde mesaj atan kişiye karşı dava açtı. Sanık hakkında kamu davası açılırken, “kişilerin huzur ve sükununu bozma” suçlamasıyla hapis cezası verildi. Alınan karar sosyal medyada şaşkınlıkla karşılanırken, kararla ilgili detaylar da açıklandı. Aslında yerel mahkeme tarafından verilen “kişilerin huzur ve sükununu bozma” cezası Yargıtay 18’inci Ceza Dairesi tarafından bozuldu.

Bozulmasının sebebi, kişinin haklı bulunması sebebiyle değildi. Kişinin attığı bu mesajın sadece “kişilerin huzur ve sükununu bozma” değil, “cinsel taciz” de içerdiği için bu karar bozuldu. Huzur ve sükun bozmak sebebiyle hapis cezasına çarptırılan sanık, bunun üzerine Ceza Kanunu’nun (TCK) 105/1 ve 105/2-d maddeleri gözetilerek bir de cinsel taciz suçlamasıyla yargılanacak.

Benzer içerik:  Instagram DM, WhatsApp ile Aynı Özelliklere Kavuşuyor
Yargıtay, "Slm, Kalbini ve Seni Nasıl Kazanabilirim" Mesajını Cinsel Taciz Saydı WhatsApp üzerinden atılan "Slm, seni ve kalbini nasıl kazanabilirim?" şeklindeki mesaj, Yargıtay tarafından cinsel taciz olarak kabul edildi.

Bir kişiye açtığı “Slm, seni ve kalbini nasıl kazanabilirim” mesajı sebebiyle mahkemeye verilen sanık, Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 105/1 ve 105/2-d maddelerine göre sadece huzur ve sükun bozmaktan değil, cinsel taciz suçlamasından da yargılanacak. Bu suçlamalara göre kişinin alacağı ceza da belli olacak.

Dilerseniz güncel teknoloji haberlerine göz atmak için Kitle‘yi ziyaret edebilir, ücretsiz abone olarak yeni haberlerimizden anında bildirim alabilirsiniz.

1 Yorum

1 Yorum

  1. yargıtay

    8 Ağustos 2020 at 12:54

    ÇCVÖSMDÖTRFÇWEÖNMLÖEWQŞRKEŞWKÖLRŞFDŞİSKFCŞSDKŞJEQWRNFÖEWMNRÖFMSWNEDÇÖEŞQWAKRŞLFWEKMŞRÇEWMNTÇEWNMSÖTWEMSŞKFRŞPWESKDFKŞWESDMFLÇÖEWSNMLTGJEWKFPŞSDPFÖWEĞKFRĞPWEOÖKFRPEWMKLÇŞRFTNMWETMFRŞWEÖRFŞLWEÖŞLRFMEWSMNFÖMDSNFLMŞLASÖMŞLQWÖŞLERÖQWŞLRMQ

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir