Yapay Zeka (AI) Teknolojisi Kısmen Yasaklanabilir

 Yapay Zeka (AI) Teknolojisi Kısmen Yasaklanabilir

Geçtiğimiz günlerde Amerika Birleşik Devletlerinde yayınlanan bir raporda AI teknolojisinin, yani yapay zekanın bir çok kötü şeye yol açabileceği açıklandı. Raporda, bir çok kamu hizmetine zarar verebilen veya güvenlik açıklarına yol açtıran AI teknolojisinin düzenlenmesi için bir istekte bulunuldu.

New York Üniversitesi The AI Now Enstitüsünün (yapay zekanın etkilerini araştıran birim) paylaştığı araştırma raporuna göre Yapay Zeka teknolojisi güvenlik önlemi alınmadan geliştiriliyor ve bu bir çok konuda zarar verebilir.

Örneğin Yapay Zeka uluslararası ceza sistemine uygun olmadan ve herhangi bir güvenlik önlemi alınmadan geliştiriliyor. Bu da güvenlik zafiyeti ve istihbarat açığı oluşturuyor.

Enstitünün yayınladığı bu 93 sayfalık araştırma raporunda bir çok şeyden söz edildi. Sağlık hizmetleri, istihdam, eğitim, ceza adaleti gibi bir çok konuda büyük güvenlik sorunları oluştuğunu söyleyen araştırmacılar, bu konuda AI’nin kısıtlanmasını ve yasaklanmasını istedi.

İlgili İçerik  Google, Looker'ı 2.6 Milyar Dolara Satın Aldı

Bu sistemin geliştirilirken güvenlik açıklarını hesaplamayan geliştiricilere göndermede bulunulan araştırma raporunda, bu tür şeylerin kısıtlanması konusunda bir çok kez çağrı yapıldı. Çünkü eğer Yapay Zeka bu hızla gelişmesini sürdürürse ileride ciddi güvenlik sorunları oluşabilecek. Yüz, Ses, Hareketler ve bir çok konuda insanları taklit edebilen yapay zeka sistemi günler geçtikçe gerçeğe daha çok yakın oluyor ve bunları ayırt etmek oldukça zorlaşıyor.

Bir çok sahte belgeye, görüntüye, ses kaydına yol açabilecek bu Yapay Zeka teknolojisi ileri zamanlarda devletler tarafından kontrol altına alınabilir. Fakat şuan serbest bir şekilde herkes tarafından geliştirilebiliyor…

Bir önceki yazımız olan Kesinlikle İzlemeniz Gereken Dünyanın En iyi 9 Savaş Filmi! başlıklı makalemizde Dünyanın En İyi Savaş Filmleri, En İyi Savaş Filmleri ve En İyi Tarih Filmleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın