Xiaomi, İzinsiz Veri Topladığı İddialarını Yalanladı

 Xiaomi, İzinsiz Veri Topladığı İddialarını Yalanladı

Son günlerde dünya devi teknoloji şirketi Xiaomi‘nin Mi Browser üzerinden izinsiz bir şekilde veri topladığı iddia ediliyordu. Xiaomi, ilgili iddialar ile ilgili bir açıklamada bulundu.


İlginizi Çekebilir: Xiaomi Mi 10 Youth Edition Özellikleri

Son zamanların yükselen telefon üretici ve teknoloji şirketi Xiaomi, bir çok güvenlik ve gizlilik zaafiyeti iddiası ile karşı karşıya kaldı. Xiaomi marka telefonlarda bulunan varsayılan tarayıcı olan Mi Browser’ın izinsiz bir şekilde veri topladığı, geçtiğimiz zamanlarda bir rapor ile ortaya çıkmıştı.

Forbes tarafından yayınlanan bir rapora göre Xiaomi’nin kullanıcı verilerini izin almadan topladığı ortaya çıkarılmıştı. Firmanın Redmi Note 8 model telefonu varsayılan tarayıcı olan Mi Browser’ın verilerini ve etkinliklerini kaydediyordu. Rapora göre Mi Browser, kullanıcının yaptığı aramaları ve girdiği kişisel bilgileri kaydetti. Hatta iddiaya göre bunu gizli moda geçtiğinizde bile izinsiz bir şekilde sürdürdü. Fakat konu hakkında çok kesin bir kanıt bugüne kadar sunulmadı.

Xiaomi İddiaları Yanıtladı


Xiaomi, İzinsiz Veri Topladığı İddialarını Yalanladı

Bu konu bir çok teknoloji sitesinde ve dünyaca ünlü haber sitelerinde duyulunca dev şirket Xiaomi, konuya bir açıklık getirmek amacıyla resmi web sitesinin blog bölümü üzerinden açıklamada bulundu. Xiaomi, bu tür iddiaların gerçeği yansıtmadığını ve Mi Browser’ın izinsiz bir şekilde veri toplamadığını belirtti.

İlgili İçerik  MIUI 12 Arayüzlü Xiaomi Mi 10 Youth Edition Fiyatı ve Özellikleri

Fakat ilgili iddiaların ardından Xiaomi Mi Browser’a yeni bir güncelleme getirildi. Gizli modda ve normal modda veri toplayan, bunu da Alibaba’dan satın alınan bir sunucuya aktardığı ortaya çıkan Xiaomi, bu iddiaları reddetse de tarayıcıya özel bir güncelleme getirdi. Yeni güncelleme ile Xiaomi Mint Brower’lara getirilen bir seçenek ile veri toplama seçeneğini tamamen kapatabileceksiniz. Bu seçeneği devre dışı bıraktığınızda hiçbir şekilde verileriniz toplanamayacak. Yani en azından Xiaomi bu şekilde söylüyor…

Bir önceki yazımız olan Kısaca Haksız Rekabet Nedir - Cezaları Nelerdir? başlıklı makalemizde Haksız Rekabet Cezaları, Haksız Rekabet Nedir ve Kısaca Haksız Rekabet hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın