Connect with us


Dünya'dan Haberler

Xiaomi, Avrupa Pazarında Huawei’yi Geride Bıraktı

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri olan Xiaomi, akıllı telefon satışlarında ilk kez Huawei’yi geride bırakmayı başardı.

Zaman:

Tarih:

Xiaomi, Avrupa Pazarında Huawei'yi Geride Bıraktı

Son zamanlarda oldukça büyük bir rekabet içerisinde olan Çin merkezli akıllı telefon üreticileri, hem birbirine karşı hem de dünyaya karşı büyük bir rekabet içerisindeler. Ürettikleri akıllı telefonlar ile büyük dikkat çeken Çin merkezli teknoloji markaları, son dönemde büyük bir yükselişte. Hem Çin merkezli Xiaomi, hem de Çin merkezli Huawei, son dönemlerde tüm dünyada büyük bir satış başarısı yakalıyor. Fakat Huawei’ye uygulanan ambargolar, Xiaomi’nin öne geçmesini sağlıyor.

Genellikle uygun fiyatlı akıllı telefon markalarıyla tanınan Xiaomi, hem covid-19 sürecinde yaşanan ekonomik kriz sebebiyle uygun fiyatından dolayı tercih edildi, hem de Huawei’ye karşı uygulanan ambargolarda Huawei’ye alternatif bir marka olarak karşımıza çıktı. Oldukça kaliteli akıllı telefon markalarına sahip olan Xiaomi, 2020 yılının ikinci çeyrek raporlarına bakıldığında Huawei’yi geride bıraktı.

Canalys tarafından paylaşılan rapora göre 2020 yılının 2. çeyreğinde Avrupa’da en çok satan akıllı telefon markası yine her zamanki gibi Samsung oldu. Samsung’u ise en büyük rakibi olan Apple takip etti. Samsung akıllı telefon pazar payının %30‘una sahip olurken, Apple ise %21‘ine sahip. Devamında ise 3. sırada Xiaomi yer alıyor. %17 pazar payına sahip olan Xiaomi, Huawei’yi de geride bırakmış durumda. Şuan için Huawei de pazarda %17‘lik bir paya sahip olsa da, yaşanan düşüşler Xiaomi’nin küçük farkla öne geçmesini sağladı.

Benzer içerik:  Su Faturasını Ödemeyen Tesla'nın Almanya'daki Fabrikasının Suları Kesildi
Xiaomi, Avrupa Pazarında Huawei'yi Geride Bıraktı

Grafikten de gördüğünüz gibi 2020 ikinci çeyreğinde Xiaomi, Avrupa pazarında %65‘lik bir büyüme yaşayarak Huawei’yi geride bıraktı. Xiaomi bu şekilde yükseliş yaşarken, Huawei ise %17‘lik düşüş yaşadı. Yani bir şirket %65 değer kazanırken, diğer şirket %17 değer kaybetti. Bu şekilde aradaki farkı azaltmayı başaran Xiaomi, kısa sürede Huawei’yi Avrupa pazarında geride bıraktı.

Çin pazarına baktığımızda Huawei’nin liderliğini koruduğunu görsek de, Avrupa pazarı da bu şirketler için oldukça önemli. Avrupa pazarında hızla büyüyen Xiaomi’nin ilerleyen zamanlarda Apple’ı da geride bırakabileceği şuan için öngörülebiliyor. Covid-19 sürecinde daha uygun fiyatlı akıllı telefon modellerine ilginin artması, Xiaomi’yi çok daha iyi yerlere getirebilir.

İlerleyen zamanlarda gelişmeleri hep birlikte göreceğiz. Güncel teknoloji haberlerine göz atmak için Kitle‘yi ziyaret edebilir, ücretsiz abone olarak yeni haberlerimizden anında bildirim alabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir