Connect with us


Oyun Haberleri

Xbox Series X’in Türkiye Fiyatı, Yurt Dışında Gündem Oldu

Yeni nesil oyun konsolu Xbox Series X’in Türkiye’deki oldukça yüksek fiyat etiketi, yurt dışı oyun ve haber sitelerinde de gündem oldu. Cihazın Türkiye fiyatı oldukça eleştirildi.

Zaman:

Tarih:

Xbox Series X'in Türkiye Fiyatı, Yurt Dışında Gündem Oldu

Oyun dünyasının büyük bir merakla beklenen yeni nesil oyun konsolları, çok yakın bir zamanda ülkemizde de çıkış yapacak. Her ne kadar yeni nesil oyun konsolları dünya çapında büyük bir merakla beklense de, ülkemizdeki fiyatlar sebebiyle Türkiye’deki oyuncular büyük bir hayal kırıklığına uğradı. Çünkü hem çok yüksek olan kur farkları, hem de ürünün ülkemize girerken vergilendirilmesi, yeni nesil oyun konsollarının fiyatlarını zirveye taşıdı.

Yurt dışında 499 dolar/euro üzerinden satışa sunulan yeni nesil oyun konsolları, zaten yüksek bir fiyata sahip olmasıyla eleştirilirken, ülkemizdeki durum ABD ve diğer bazı ülkelere göre daha da farklıydı. Ülkemizde halihazırda kur farkı sebebiyle devasa fiyatlara ulaşan yeni nesil oyun konsolları, üzerine bir de vergi ekleyince oyuncular için üzücü bir seviyede fiyat etiketine sahip oldu.

499 dolar değerindeki Xbox Series X, geçtiğimiz günlerde Türkiye fiyatını açıklamış ve bu fiyatın tam 9.299 TL olduğu ortaya çıkmıştı. Yani yurt dışında 500 dolar olan ürün, ülkemizde de güncel kur üzerinden çevirdiğimizde 1.200 dolarlık bir fiyat etiketiyle satılacak. Bu da yabancı haber ve oyun sitelerinin, Türkiye’deki yüksek oyun konsolu fiyatlarını eleştirmesine sebep oldu. GameRant, yüksek Xbox Series X fiyatlarının Türkiye’deki oyuncular tarafından öfkeyle karşılandığını paylaştı.

Benzer içerik:  PlayStation 5, 16 Eylül'de Düzenlenecek Etkinlikte Tanıtılacak
Xbox Series X'in Türkiye Fiyatı, Yurt Dışında Gündem Oldu Yeni nesil oyun konsolu Xbox Series X'in Türkiye'deki oldukça yüksek fiyat etiketi, yurt dışı oyun ve haber sitelerinde de gündem oldu. Cihazın Türkiye fiyatı oldukça eleştirildi.

Türkiye’deki oyuncuların büyük bir öfkeyle Xbox Series X’in yüksek fiyatlarını karşıladığını aktaran Gamerant, Türkiye’deki yeni nesil oyun konsolu fiyatlarının, dünyanın her yerinden neredeyse 4 kat daha pahalı olduğunu aktardı. Dünyanın dört bir yanında yeni nesil oyun konsolu fiyatının 499 dolar olmasının oldukça iyi bir şekilde karşılandığını aktaran Gamerant, Türkiye’de ise bu durumun tam tersi olduğunu söyledi.

Türkiye’de eklenen vergiler ile yurt dışında 499 dolar olan konsol fiyatlarının tam 1.200 dolara kadar yükseldiğini aktaran Gamerant, 500 dolarlık oyun konsoluna 700 dolar vergi ödenmesinin çok garip olduğunu, bu rakamların yüksek olduğunu belirtti. Diğer bir yandan konsolun yalnızca oyun kolu bile ülkemizdeki satış fiyatıyla 130 dolara denk geliyor. Bu da Gamerant gibi haber ve oyun sitelerinin, Türkiye’deki bu durumu gündeme getirmesine sebep oluyor.

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir