Connect with us


Dijital Haberler

WSJ: “TikTok, Cihazların MAC Adreslerini Kopyaladı”

ABD’nin ünlü gazetelerinden olan The Wall Street Journal, TikTok’un Android cihazlardaki MAC adreslerini topladığını iddia eden bir haber yayınladı.

Zaman:

Tarih:

WSJ: "TikTok, Cihazların MAC Adreslerini Kopyaladı"

Amerika Birleşik Devletleri‘nin dünyaca ünlü gazetelerinden biri olan Wall Street Journal, TikTok‘un Google’ın koyduğu güvenlik duvarını aşarak Android cihazlardaki MAC adreslerini kopyaladığını belirtti. Son zamanlarda en çok konuşulan sosyal medya platformlarından biri olan ve ABD Başkanı Donald Trump tarafından yasaklanmakla tehdit edilen TikTok, Wall Street Journal’ın ortaya attığı iddialar doğrulanırsa çok zor bir durumla karşılaşabilecek gibi görünüyor.

Bildiğiniz gibi son günlerin en çok konuşulan sosyal medya platformlarından biri TikTok. Bunun sebebiyse TikTok’un veri ihlali yaptığı ve Çin’e veri sattığı iddialarıydı. Diğer bir yandan iOS 14 güncellemesinin yayınlanmasıyla birlikte TikTok’un panonuzu, yani kopyaladığınız şeyleri bile kopyaladığı ortaya çıkmıştı. Tüm bu iddialar sebebiyle ABD Başkanı Donald Trump tarafından yasaklanmakla tehdit edilen sosyal medya platformu TikTok, ABD bölümünü 15 Eylül’e kadar ABD merkezli bir şirkete satmazsa ABD’de yasaklanacak.

Fakat bu son çıkan iddialar ortalığı daha da karıştıracak gibi görünüyor. Wall Street Journal’ın raporunu paylaştığı araştırmaya göre TikTok, 2019 yılına kadar TikTok kullanan ve Android cihazı bulunan herkesin, cihazındaki MAC adresini kopyaladı. İddialara göre hem de bu MAC adreslerini illegal bir şekilde, yani izinsiz bir şekilde kopyaladı. Android işletim sistemlerinde uygulamaların MAC adreslerine erişimi izin verilmezken, TikTok ise bir güvenlik açığını kullanarak MAC adreslerine erişti ve kopyaladı.

Benzer içerik:  300 Hz Ekran Tazeleme Hızına Sahip Predator Triton 500 Türkiye'ye Geldi: Fiyatı
WSJ: "TikTok, Cihazların MAC Adreslerini Kopyaladı" ABD'nin ünlü gazetelerinden olan The Wall Street Journal, TikTok'un Android cihazlardaki MAC adreslerini topladığını iddia eden bir haber yayınladı.

TikTok’un bu durumu 2019’a kadar sürdürdüğünü belirten Wall Street Journal gazetesi, 2019’un sonlarında yani Kasım ayında bu durumun sonlandığını açıkladı. MAC adreslerinin ne olduğundan kısaca bahsedecek olursak, her mobil cihazın kendine özgü bir MAC adresi vardır ve bu da TC Kimlik numarasına benzer bir şeydir. Normal şartlarda bu MAC adresleri kullanıcılar için pek önem gerektirmese de, TikTok tarafından devamlı olarak izlenmiş.

Bir güvenlik açığından yararlanarak kullanıcıların MAC adreslerini toplayan TikTok’un neden böyle bir şey yaptığı henüz belli olmasa da, iddialarla ilgili cevap bekleniyor. İlerleyen günlerde TikTok’un konu ile ilgili açıklama yapması oldukça olası.

Dilerseniz gelişmelerden ve güncel teknoloji haberlerinden haberdar olmak için Kitle‘yi ziyaret edebilir, ücretsiz abone olarak yeni haberlerimizden anında bildirim alabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir