Wirecard, 1.9 Milyar Euro’luk Yolsuzluk Sebebiyle İflas Başvurusu Yaptı

Alman teknoloji devi Wirecard, şirkette bulunan 1,9 milyar euroluk açık sebebiyle büyük çöküş yaşadı ve iflas başvurusunda bulundu.
 Wirecard, 1.9 Milyar Euro’luk Yolsuzluk Sebebiyle İflas Başvurusu Yaptı

1999 kuruluşlu 5.300’den fazla çalışanı bulunan Alman teknoloji devi Wirecard, geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan 1,9 milyar euroluk açıktan sonra ülkenin gündemi haline gelmişti. Günlerce konuşulan olay, şirkette 14 milyar 613 milyon, yani 1,9 milyar Euro‘nun kayıplara karışmasından sonra yaşandı.

Geçtiğimiz günlerde iflas eden Wirecard eski CEO‘su Markus Braun‘ın adının karıştığı yolsuzluk haberlerinden sonra şirket oldukça kötü gelişmeler yaşadı. Şirket hesaplarının tümünün kontrol edilmesi ve şirket kasasındaki paranın kontrolü sonucunda ortaya çıkan 1,9 milyar Euro’luk dev açık, şirketi oldukça karıştırdı.

Aslında şirkette yapılan araştırmalar sonucu Wirecard’ın yaptığı açıklamalara göre 1,9 milyar Euro’luk bu para hiçbir zaman şirketin olmamıştı. Yani iddialara göre Wirecard’ın eski CEO’su Markus Braun, yatırımcıları çekebilmek amacıyla şirket hesabındaki para miktarını bunun bir suç olmasına rağmen şişirmişti. Olayın ortaya çıkmasının ardından Wirecard CEO’su Markus Braun, piyasaları manipüle etmek ve yatırımcıları cezbetmek için hesapları şişirmek sebebiyle tutuklandı. Eski CEO hakkında bu konu sebebiyle yasal işlemler de başlatıldı. Bunun ardından 5 milyon euro kefalet ödeyen eski CEO serbest bırakıldı.

İlgili İçerik  269 TL Değerindeki Watch Dogs 2 Ücretsiz Oluyor
Wirecard, Ses Getiren Olay Sonrasında İflas Başvurusu Yaptı

Skandal olayın ardından tabii ki yatırımcılar da şirkete olan güvenlerini kaybetti ve hisselerini satışa çıkardı. 1,9 milyar dolarlık dev açık, Wirecard piyasa değerinde %98’lik bir düşüş yaşattı. Şirketin 17 Haziran’da 104 Euro olan hisse değerleri, 8 gün içerisinde bugün itibarıyla (25 Haziran 2020) 3,55 Euro‘ya kadar geriledi. Şirketin değerlerinin çok büyük oranda düşmesinin ardından Frankfurt Menkul Kıymetler Borsası kısa süreliğine Wirecard işlemlerini durdurmuştu. Fakat bu işlemlerin yeniden açılmasının ardından tüm hisseler dakikalar içerisinde satıldı ve şirketin piyasa değerinde yukarıda bahsettiğimiz gibi çok büyük bir değer kaybı yaşandı.

Batma noktasına gelen şirket, bugün yaptığı açıklamalar ile resmen iflas başvurusunda bulunduğunu açıkladı. 21 yıllık geçmişi bulunan ve 8 günde iflasa sürüklenen Wirecard için yolun sonu mu görünüyor henüz belli değil. Fakat Wirecard, bu devasa çöküşten sonra yatırımcıların güvenini kaybeden bir şirket olarak karşımıza çıkıyor…

Bir önceki yazımız olan Kısaca Haksız Rekabet Nedir - Cezaları Nelerdir? başlıklı makalemizde Haksız Rekabet Cezaları, Haksız Rekabet Nedir ve Kısaca Haksız Rekabet hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın