Connect with us


Teknoloji Haberleri

Windows XP’nin Tüm Kaynak Kodları Sızdırıldı: Kullanıcılar Tehlikede

Dünyanın en çok kullanılan işletim sistemlerinden biri olan Windows XP’nin tüm kaynak kodları, torrent üzerinde sızdırıldı. Windows XP kullanıcıları tehlikede olabilir…

Zaman:

Tarih:

Windows XP'nin Tüm Kaynak Kodları Sızdırıldı

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri olan Microsoft tarafından geliştirilen işletim sistemi Windows XP, aslında zamanında oldukça çok sevilen bir işletim sistemiydi. Zamanına göre oldukça başarılı bir işletim sistemi olan Windows XP, aslında uzun bir süredir Microsoft’tan destek almıyor. Yani günümüzde hala milyonlarca kişinin kullandığı işletim sistemi Windows XP, artık güncellenmiyor.

8 Nisan 2014 tarihinden beri herhangi bir güvenlik veya geliştirme güncellemesi almayan, Microsoft tarafından herhangi bir şekilde desteklenmeyen işletim sistemi Windows XP, ortaya çıkan haberlere göre tüm kaynak kodlarıyla birlikte sızdırıldı. Tüm kodları açığa çıkan Windows XP işletim sisteminin, hackerların radarı altına girdiği ve Windows XP kullanıcılarının tehlikede olabileceği belirtildi.

Aslında uzun bir süredir kaynak kodlarının sızdırıldığı iddia edilen Windows XP’nin tüm kodları, artık bir hacker tarafından torrent üzerinden yayınlandı. Yaklaşık 43 GB büyüklüğündeki dosyayı torrent üzerinden yayınlayan bir kişi, Microsoft Windows XP işletim sisteminin tüm kaynak kodlarının bu dosyada olduğunu belirtti. Bununla birlikte ilgili torrent dosyasında yalnızca Windows XP dosyaları da bulunmuyordu. Bir hacker tarafından sızdırılan 43 GB’lık torrent dosyasında tüm Windows XP sürümlerinin kaynak kodları yer alırken, aynı zamanda MS DOS 3.30, MS DOS 6.0, Windows 2000, Windows CE 3, Windows CE 4, Windows CE 5, Windows Gömülü 7, Windows Gömülü CE, Windows NT 3.5, Windows NT 4 yazılımlarının da tüm kodları sızdırıldı.

Benzer içerik:  HarmonyOS 2.0 İşletim Sistemli İlk Akıllı Saat Ortaya Çıktı

Windows XP Kullanıcıları Tehlikede Olabilir

Windows XP'nin Tüm Kaynak Kodları Sızdırıldı: Kullanıcılar Tehlikede Dünyanın en çok kullanılan işletim sistemlerinden biri olan Windows XP'nin tüm kaynak kodları, torrent üzerinde sızdırıldı. Windows XP kullanıcıları tehlikede olabilir...

Bir yazılımın tüm kaynak kodlarının tamamıyla sızdırılması, bir hackerın o sistemi tamamıyla anlamasına ve tanımasına yardımcı olacaktır. Bu da o sistemin zaaflarını ortaya çıkaracak, yazılım kullanıcıları tehlike altına atacaktır. İşte Windows XP’de de şuan durum böyle. 2014 yılından beri Microsoft tarafından herhangi bir destek almayan Windows XP işletim sisteminin tüm kaynak kodlarının herkese açık bir şekilde yayınlanması, sistem kullanıcılarını tehlikeye atıyor.

Daha önce Microsoft’un da önerdiği gibi şuanda Windows XP işletim sistemi kullanıyorsanız, bu işletim sistemini güncellemeniz en mantıklı şey olacaktır. Aksi taktirde hackerların eline geçecek olan ve torrent üzerinden hızla yayılma potansiyeli bulunan kaynak kodlarının incelenmesi, sistem üzerindeki açıkların kullanılmasıyla birlikte hackerların hedefi olmanızı sağlayabilir.

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir