Wikipedia’dan Facebook’a Rakip! WT Social Platformu

 Wikipedia’dan Facebook’a Rakip! WT Social Platformu

Internet ansiklopedisi’nin 1 numaralı markası Wikipedia’nın kurucularından biri olan Jimmy Wales şimdi de WT.social adlı projesiyle karşımıza çıkıyor. Jimmy Wales yeni kurduğu sosyal ağ sitesi ile Facebook ve Twitter gibi sitelere rakip olacak.

Şuanda aktif olan ve sadece yönetici kontrolü ile üye alan wt.social sitesi haber odaklı bir sosyal paylaşım platformu olacak. Sahte haberlerden bıkan ve bu konuda savaş veren Wikipedia kurucularından biri olan Wales, bu siteyi temelde yeni ve doğru haberler için kurduğunu söylüyor. Ayrıca sitenin sloganı da “News focused social network“, yani “Haber odaklı sosyal ağ“.

Reklam Almayan Tek Sosyal Platform Olacak!

Wikipedia'dan Facebook'a Rakip! WT Social Platformu
Wikipedia’dan Facebook’a Rakip! WT Social Platformu

WT.social‘ın en temel ilkelerinden biri doğru haber ve reklam politikaları. Şirket, siteye kesinlikle reklam almayacağını ve tamamen bağışlarla ayakta kalacağını söylüyor. Yani bu konuda Twitter, Facebook gibi sitelerden bir adım önde olacak. Sistemin algoritması da genel olarak yeni haberlere odaklı olarak işleyecek. Yani en üste en çok beğenilen haberler, paylaşımlar değil en yeni paylaşımlar çıkacak. Yeni kurulan ve bir çok özellik denemesi yapan WT.social‘in şuanda 50.000’den fazla üyesi ve 100.000’e yakın üyelik başvurusu bulunuyor.

Fakat dediğimiz gibi sistem bağışlarla desteklenecek ve bu şekilde sürdürülecek. Bu yüzden şuan ki kayıtlar yönetici onayı beklemekte ve onaylanmasını kesinleştirmek için bağış yapmanız gerekmektedir. 500 milyonluk bir kitle hedeflemesi yapan Wales, sosyal paylaşım platformları arasında oldukça yüksek bir başarı istiyor.

İlgili İçerik  Çiftlik Bank Kurucusu Mehmet Aydın İntihar Mı Etti?

WT.social – WikiTribune Nedir?

WT.Social - WikiTribune Nedir?
WT.Social – WikiTribune Nedir?

WikiTribune, kısaca WT.social sosyal haber paylaşım platformudur. Platform temelde yalan haberlere karşı iyi bir yol izleyecek. WT.social sitesine girdiğinizde karşımıza siteyi tanıtan bir yazı yazmaktadır.

Üst yöneticilerin wt.social açıklamalarına göre;

Sosyal ağlar büyüdükçe, dünyadaki kötü insanların sesini de arttırdılar. Sahte haberler küresel olayları etkiledi ve algoritmalar yalnızca üye arttırmakla ve insanları platformlara bağımlı yapmakla ilgileniyor.

WikiTribune farklı olmak istiyor.

Verilerinizi asla satmayız. Platformumuz, mahremiyetin korunmasını ve sosyal alanınızın reklamsız olmasını sağlamak için bireysel bağışçıların cömertliği konusunda hayatta kalır.

Hangi içeriğe hizmet sunduğunuz konusunda kendi seçimlerinizi yapma ve yanıltıcı başlıkları doğrudan düzenleme veya sorunlu postaları şikayet etme konusunda sizi güçlendireceğiz.

Kötü amaçlı haberlerin, aktörlerin kaldırıldığı bir ortamı teşvik edeceğiz, çünkü bu temel politikamız.

Ama bu sadece sizin yardımınızla işe yarayacak. Öyleyse bugün katılın ve sosyal medya ortamının değişmesine yardımcı olun.

WT.social – WikiTribune

Bir önceki yazımız olan Kesinlikle İzlemeniz Gereken Dünyanın En iyi 9 Savaş Filmi! başlıklı makalemizde Dünyanın En İyi Savaş Filmleri, En İyi Savaş Filmleri ve En İyi Tarih Filmleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın