Wikipedia Erişim Yasağı Kaldırılıyor Mu? – AYM Görüşmesi

 Wikipedia Erişim Yasağı Kaldırılıyor Mu? – AYM Görüşmesi

2,5 yıldır ülkemizde erişime engelli olan olan Wikipedia İnternet Ansiklopedisi, Anayasa Mahkemesi (AYM)’de tekrar görüşülecek.

Wikipedia İnternet Ansiklopedisini bünyesinde barındıran Wikimedia Vakfı, geçtiğimiz zamanlarda Wikipedia erişim yasağı için AYM mahkemesine bireysel başvuruda bulundu. Wikimedia, bu erişim yasaklarının tamamıyla özgür ifadeyi ihlal ettiğini belirterek bu bireysel başvurusunu yapmıştı.

Anayasa Mahkemesi Birinci Bölümü ise Wikimedia’nın bu başvurusunu Anayasa Mahkemesi İç Tüzüğü 28. madde (3) numaralı fıkra uyarınca Genel Kurula sevk etti. Daha sonra ise başvurunun görüşüleceği tarih belli oldu.

[ilgiliMakale icerik_id=”2066″]

Wikipedia Yasağı Anayasa Mahkemesinde Görüşülecek

2 yıldır erişim engeli bulunan Wikipedia İnternet Ansiklopedisi, 26 Aralık 2019 tarihinde Anayasa Mahkemesiyle tekrar görüşülecek ve belki de erişim yasağına bir çözüm bulunacak. Eğer mahkeme olumlu cevap verirse iki buçuk yıldır erişim engeli bulunan Wikipedia geri açılabilir.

Wikipedia Neden Kapatılmıştı?

Wikipedia’nın ilk yasaklanan içerikleri “kadın üreme organları”, “vajina, “testis torbası”, “Türkiye 2015 genel seçimi”, “İnsan penisi” başlıklı içerikler olmuştu. Daha sonra ise Türkiye karşıtı terör yanlısı içerik yayınlamakla suçlanarak 29 Nisan 2017 tarihinde tamamen Türkiye’nin erişimine kapatılmıştı.

İlgili İçerik  Yerli Otomobil Ne Zaman Çıkıyor? Elektrikli Yerli Otomobil

13 ülkede çeşitli engellemelere takılan Wikipedia özgür ansiklopedisi, bu tür engellemelerin ifade özgürlüğünü ihlal ettiği gerekçesi ile diğer ülkelerde de bu engelin kaldırılmasını isteyebilir. 26 Aralık 2019’da ülkemizdeki erişim engeli mahkemede görüşülecek olan Wikipedia özgür ansiklopedisi, belki önümüzdeki (2020) yıl içerisinde erişime açılabilir.

Wikipedia’nın erişim yasağı hakkında mahkeme kararları hakkında elimize bilgiler ulaştıkça “kitle.net” web sitemizden sizleri bilgilendireceğiz. Takipte kalın…

Bir önceki yazımız olan Kesinlikle İzlemeniz Gereken Dünyanın En iyi 9 Savaş Filmi! başlıklı makalemizde Dünyanın En İyi Savaş Filmleri, En İyi Savaş Filmleri ve En İyi Tarih Filmleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın