Wikipedia Artık Özgür – Erişim Engeli Kaldırıldı

 Wikipedia Artık Özgür – Erişim Engeli Kaldırıldı

Anayasa Mahkemesinin gerekçeli kararı açıklamasından ve kararın Bilişim Teknolojileri ve İletişim Kurumuna (BTK) ulaşmasının ardından Wikipedia‘nın ülke genelindeki tüm erişim engelleri kaldırıldı.


İlginizi Çekebilir: Wikipedia, Facebook’a Rakip Oluyor: WT.Social

Yaklaşık 3 yıldır Türkiye genelinde erişim engeli bulunan Wikipedia İnternet Ansiklopedisi, üst kuruluş olan Wikimedia Vakfı’nın bireysel başvurusu sonucunda mahkemeye taşınmıştı. Wipedia’nın üst kuruluşu Wikimedia, Anayasa Mahkemesine bireysel başvuruda bulunmuş, Wikipedia İnternet Ansiklopedisinin tekrardan erişime açılmasını istemişti. Ardından Wikimedia Vakfı, Anayasa Mahkemesi İç Tüzüğü 28. madde (3) numaralı fıkra uyarınca Genel Kurula sevk edilmişti.

26 Aralık 2019 günü yapılan Genel Kurul’da ise Anayasa Mahkemesi Wikipedia’nın erişime engellenmesini hak ihlali saymış ve erişim engelinin kaldırılmasına karar vermişti.

Anayasa Mahkemesinin kararı ardından Bilişim Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) gerekçeli karar beklediğini, gerekçeli kararın kendilerine ulaşması halinde Wikipedia’nın tekrardan erişime açılacağını belirtmişti. 15 Ocak 2020’de ise Anayasa Mahkemesinin gerekçeli kararı resmi gazetede yayınlandı ve Wikipedia’nın tekrardan erişime açılma süreci başlatıldı. Gün içerisinde ise Wikipedia (wikipedia.org) tekrardan erişime açıldı ve tüm yasaklar kaldırıldı.

İlgili İçerik  Putin, Wikipedia'yı Rus Vatandaşlarına Kapatacak!

Wikipedia’ya resmi adresi wikipedia.org’dan anlık olarak ulaşabilirsiniz.

Wikipedia’nın Erişim Engeli Boyunca 40 Bin’den Fazla Yeni Makale Yayınlandı

AYM Wikipedia Hakkında Gerekçeli Kararı Açıkladı

Nisan 2017’de erişime engellenen Wikipedia’da erişim engellense bile makale yayınları durdurulmadı. Site’nin erişim engleli bulunmasına rağmen 3 yıl boyunca 40.000’den fazla makale daha yayınlandı. Wikipedia’da toplamda ise 338.000 Türkçe makale yayınlandı.

Wikipedia Kurucusu: Tekrar Hoş Geldin Türkiye!

Wikipedia Kurucusunun Türkiye Açıklaması
Wikipedia Kurucusunun Türkiye Açıklaması

Wikipedia’nın kurucusu AYM’nin ilk kararının ardından Türk bayraklı fotoğrafını paylaşarak: “AYM Wikipedia kararının kaldırılmasına hükmetti. Türkiye halkını Wikipedia’ya davet ediyorum!“ diyerek Türk halkını Wikipedia kullanmaya davet etti. Ardından ise “Tekrar hoş geldin Türkiye” paylaşımında bulundu.

Bir önceki yazımız olan Kesinlikle İzlemeniz Gereken Dünyanın En iyi 9 Savaş Filmi! başlıklı makalemizde Dünyanın En İyi Savaş Filmleri, En İyi Savaş Filmleri ve En İyi Tarih Filmleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın