WhatsApp’dan Vergi İsteyen Lübnan Geri Çekildi!

 WhatsApp’dan Vergi İsteyen Lübnan Geri Çekildi!

Geçtiğimiz günlerde Lübnanda verilen kararla, WhatsApp ve whatsapp benzeri uygulamaların sesli aramalarına ve bir çok özelliğine (bazı uygulama geneline) vergi getirilecekti. Lübnan Devletinin verdiği karar ülke’de çok ses getirdi ve beraberinde halk ayaklandı, Protestolar her yere yayıldı. Bunun üzerine Lübnan Hükümeti yaptığı görüşmeler sonucunda bu kararını geri çekti ve whatsapp’dan vergi almayacaklarını açıkladı.

WhatsApp'dan Vergi İsteyen Lübnan Geri Çekildi!
WhatsApp’dan Vergi İsteyen Lübnan Geri Çekildi!

Bildiğiniz gibi Lübnan Devleti, 2020 bütçe taslağında ki gelirleri ve genel bütçeyi arttırmak amacıyla çoğu uygulama üzerinden yapılan internet aramalarına (voip) vergi getireceğini, whatsapp ve bazı benzeri uygulamalardan günlük 20cent vergi alınacağını açıklamıştı. Karar’ın kapsamında ülkede çok kullanılan WhatsApp, FaceTime(Apple), Messenger gibi uygulamalar bulunuyordu. Plan içerisinde 3.5 milyon (voip)İnternet kullanıcısından yıllık toplam 250 milyon dolar gelir elde etmek bulunuyordu.

WhatsApp'dan Vergi İsteyen Lübnan Geri Çekildi!
WhatsApp’dan Vergi İsteyen Lübnan Geri Çekildi!

Devlet’in yaptığı bu Whatsapp’a Vergi (voip vergisi) plan’ının ardından Halk Ayaklandı, Protestolar ülke çapında çok büyük yerlere ulaştı ve Lübnan’da yapılan en büyük protesto haline geldi.

İlgili İçerik  KKTC'de 1 Kişi Corona Virüsü Şüphesiyle Hastaneye Kaldırıldı

Binlerce insanın katıldığı protestolarda Ülke yangın yerine döndü, hükümete karşı onlarca slogan atıldı!. Göstericiler ve Güvenlik Güçleri arasında yaşanan arbede sırasında ise 2 kişi hayatını kaybederken, 10 kişi de yaralanarak hastanelere kaldırıldı.

Lübnan Hükümeti bunun ardından görüşmeler sağladı ve protestolarla baş edemeyeceklerinden dolayı internet aramalarına getirecekleri vergi planı olan, voip vergi planını geri çekti.

Ama göstericiler sadece bunun için orada olmadıklarını söylüyorlar.

Beyrut’ta bulunan protestoculardan Abdullah “Sadece WhatsApp için burada değiliz, her şey için. yakıt fiyatları, ekmek fiyatları, yaşam şartları, bunların hepsini protesto etmek amacıyla buradayız.” dedi.

Bir önceki yazımız olan Xiaomi Yeni Arayüzü MIUI 12'yi Tasarlıyor! başlıklı makalemizde MIUI 11, MIUI 12 Güncellemesi ve Xiaomi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın