WhatsApp, Yeni Güncelleme ile Reklam Yayınlayacak

 WhatsApp, Yeni Güncelleme ile Reklam Yayınlayacak

2012 yılında WhatsApp uygulamasını tam 19 milyar dolara satın alan Facebook şirketi, uygulamadaki senede 1 dolarlık fiyatlandırmayı kaldırmaya karar vermişti. Uygulama üzerinden senelik ücretlerin kaldırılması da uygulama da reklam bulunmadığı için gelir modelinin kalmamasına sebep olmuştu(şimdilik öyle deniyor).

[ilgiliMakale icerik_id=”3073″]

Facebook, WhatsApp‘ın kurulduğunda koyduğu “hiç bir zaman reklam yok, sadece yıllık 0.99 dolar ücret” şeklinde kuralı geçtiğimiz günlerde kaldırdı ve uygulamaya reklam getirmeye karar verdi. Facebook’un en bilinen gelir kapılarından biri olan sponsorlu reklamlar, Instagram, Facebook platformlarında yayınlandığı gibi artık WhatsApp’da da bulunacak.

İlk duyumlara göre reklam gösterimi durum sekmesi üzerinde olacak ve reklam yapan kuruluşlara veya kişilere reklam üzerinden mesaj gönderebileceksiniz. WhatsApp‘ın yıllar önce verdiği “reklamsız uygulama” sözünü bozan Facebook‘a tepkiler de yağmaya başladı. Bir çok kullanıcı Twitter gibi sosyal medya hesapları üzerinden Facebook‘a tepki verdi.

Bu haberlerin çıkmasının ardından kafalarda en çok beliren sorulardan biri de “Peki WhatsApp bu zamana kadar nasıl para kazandı?” sorusu oldu.

WhatsApp Nasıl Para Kazanıyor?

WhatsApp Yeni Güncelleme ile Reklam Yayınlayacak
WhatsApp Yeni Güncelleme ile Reklam Yayınlayacak

Bu soru bir çok geliştiricinin ve bir çok kullanıcının aklına gelmiştir. WhatsApp, kurulduğu yıllarda reklamsız uygulama sözü ile yoluna devam etmiş ve asla reklam kullanmamıştı. Tek gelirleri Facebook bu uygulamayı satın almadan önce 100 bin dolar olmuştu. Bunu da kullanıcılardan senelik 0.99 dolar ücret alarak topladı. Facebook ise 2012 yılında uygulamayı 19 milyar dolara satın alıp bu yıllık ücreti kaldırmıştı.

Peki Facebook yıllık geliri 100 bin dolar olan uygulamaya neden 19 milyar dolar yatırım yaptı? veya 19 milyar yatırım yaptığı uygulamada tek gelir olan yıllık ödemeleri neden kaldırdı? sorularının cevapları tam olarak bilinmiyor. Bir çok geliştirici bilir ki bu tür uygulamaların giderleri çok yüksek rakamlar oluyor. 1.5 milyar insanın aktif olarak uygulamayı kullanabilmesi için yüksek özelliklerde sunucular gerekiyor ve bu da yüksek bir ücret demek oluyor. Ayrıca WhatsApp için aktif olarak çalışan 50’den fazla personel bulunuyor. Bunların da maaşı vb. işin içine katıldığında Facebook bir ton parayı platform için yatırıyor.

İlgili İçerik  WhatsApp Kullanıcılara Kredi Vermek İçin Çalışıyor

Fakat bilinen şey şu ki Facebook doğrudan gelir sağlamıyor ama dolaylı yollardan gelir sağlıyor olabilir. Çünkü Facebook, WhatsApp üzerinden Bigdata elde ediyor. Veri elde etmek de günümüzün en önemli şeylerinden biri. Hatta bir çok kişinin bildiği üzere Facebook’un verileri sattığı iddiaları geçtiğimiz yıllarda tüm dünyada yankılanmıştı.

Kısaca: Facebook, WhatsApp üzerinde doğrudan gelir sağlamıyor ancak Bigdata elde ediyor. Bunlar üzerinden bir gelir sağlıyor olabilir (iddia)

Bir önceki yazımız olan İnsan Dondurma Projesi Cryonics Nedir? başlıklı makalemizde Cryonics Nedir?, Cryonics Projesi ve İnsan Dondurma Projesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın