WhatsApp, Viral Mesajları %70 Azaltmayı Başardı

 WhatsApp, Viral Mesajları %70 Azaltmayı Başardı

Geçtiğimiz zamanlarda corona virüsü ile ilgili sahte mesajların yayılmasının önlenmesi için önemli bir adım atarak kısıtlama getiren WhatsApp, bu tür viral mesajların geçtiğimiz aya göre %70 azaldığını belirtti.


İlginizi Çekebilir: WhatsApp, Sahte Covid-19 Mesajlarını Engellemek İçin Kısıtlamalar Getirdi

Yukarıda bağlantısını verdiğimiz haberden de bildiğiniz üzere dünyanın en çok kullanılan mobil mesajlaşma platformu olan WhatsApp, corona virüsü ile ilgili sahte ve yanlış bilgi mesajlarının yayılmasının önlenmesi adına bazı kısıtlama güncellemeleri almıştı. Sadece Android platformlarda 5 milyardan fazla indirmesi bulunan WhatsApp uygulaması, bu tür mesajların yayılmasını oldukça kolaylaştırıyordu.

Geçtiğimiz zamanlarda getiren kısıtlamalar ise oldukça başarılı oldu. Kısıtlamalara göre WhatsApp kullanıcıları, toplamda 5 kişiye iletilen gönderileri sadece 1 kişiye daha iletebiliyor. Yani normalde yüzlerce kişiye yönlendirilebilecek olan mesajlar, bu sayede 6 kişi ile sınırlandırılabiliyordu. Yapılan bu güncellemenin corona virüsü ile ilgili veya genel olarak sahte bilgilerin önlenmesi için özel olarak alınmış bir önlem olduğunu belirten WhatsApp yetkilileri, önemli bir başarıya da imza attı.

WhatsApp tarafından yapılan resmi açıklamalara göre bu ay yayılan viral mesaj sayısı, geçtiğimiz aya göre %70 oranında daha düşük oldu. 7 Nisan’da yayınlanan güncelleme hakkında; “Kişiler, topluca attığı mesajlarda ister istemez sahte bilgi yayabiliyor. WhatsApp, sahte mesajlarla başa çıkmak için üzerine düşeni yapıyor.” şeklinde açıklama yapan yöneticiler, şuanki açıklamaya bakılırsa çok doğru bir karar aldılar.

İlgili İçerik  WhatsApp, Gruplara Görüntülü Konuşma Butonu Getirdi

Ayrıca uzmanlara göre corona virüsü döneminde sahte mesajların sayısı kat kat artarak zirveyi gördü. Gmail’de ise günde 18 milyon covid-19 sahte e-postası engellenmeye başlandı.

Corona virüsü ile ilgili güncel haberlere dilerseniz “kitle.net” web sitemizden ulaşabilir, hemen aşağıda sizin için hazırladığımız son durum bilgisine göz atabilirsiniz. Son durum bilgisi Microsoft’un Bing arama motorunda bulunan Covid-19 bilgilendirme haritası verilerine dayanılarak hazırlanmaktadır. Dilerseniz bilgileri bing.com/covid adresinden teyit edebilirsiniz.

Coronavirüs Son Durum (27.04.2020 – 16:00)

corona virüsü son durum
  1. Bulaştığı Toplam Kişi: 2.994.690
  2. Etkin Vaka: 1.905.785
  3. Hayatını Kaybedenler: 207.270
  4. Kurtarılan Kişi: 881.635
  5. Türkiye: 78.185 etkin vaka – 2.805 ölüm
  6. İtalya: 106.103 etkin vaka – 26.644 ölüm
  7. Çin: 2.005 etkin vaka – 4.633 ölüm
  8. ABD: 821.247 etkin vaka – 55.417 ölüm
  9. İspanya: 95.368 etkin vaka – 23.521 ölüm

Bir önceki yazımız olan Fotoğraf Çekmeyi Sevenlere: Yeni OPPO Reno Glow Serisi başlıklı makalemizde Fotoğraf, Kamera ve OPPO hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın