WhatsApp Ne Kadar İnternet Harcar

 WhatsApp Ne Kadar İnternet Harcar

Dünyanın en fazla kullanılan mesajlaşma uygulaması WhatsApp‘ın ne kadar internet yediğini merak ediyorsanız sizler için bu makalemizde detaylı olarak hazırladık. WhatsApp ne kadar internet yer gelin hep birlikte görelim…


İlginizi Çekebilir: Instagram Ne Kadar İnternet Harcıyor?

Dünyanın en çok kullanılan mesajlaşma uygulaması olan ve sadece Android platformlarda 5 milyardan fazla indirmesi bulunan WhatsApp, internetinizi oldukça az tüketiyor. Dünyanın en tasarruflu mesajlaşma uygulamalarından biri olan WhatsApp, uzun süre mesajlaşsanız bile internet miktarınızı çok çok az harcıyor. Öncelikle fotoğrafların ortalama 1 MB, videoların da süresine bağlı olarak 1 dakikalık bir videonun ortalama 5 MB harcayacağını belirtelim. Dilerseniz aşağıdan detaylı olarak WhatsApp’ın ne kadar internet harcadığına göz atabilirsiniz.

WhatsApp Mesajlaşma Ne Kadar İnternet Harcar?

Örneğin 1 GB internet paketinizin olduğunu ve bununla sadece WhatsApp’da mesajlaşacağınızı varsayarsak, bu 1 GB interneti btirmeniz için yaklaşık 7 milyon 170 bin kelimelik mesajlaşma yapmanız gerekir. Eğer her mesajınızın 25 kelimeden(ortalama) oluştuğunu varsayarsak, 25 kelimelik 286 bin adet mesaj gönderebiliyorsunuz. Bunu da 1 ayda bitirmeniz imkansız (tabii program ile otomatik mesaj göndermezseniz 🙂 ).

WhatsApp’da 1 mesaj attığınızda, kayda değer hiç veri harcamaz. Fakat şöyle bakacak olursak 1 MB internet ile WhatsApp’da ortalama 6.500-7.000 arası mesaj gönderebilirsiniz. Bu da sizin için oldukça yeterli olacaktır. 1 aylık WhatsApp kullanımı için muhtemelen 200 MB internet fazlasıyla yetecektir. 100 MB internet ile 1 ay boyunca rahatlıkla mesajlaşabilir, az miktarda fotoğraf gönderebilir ve alabilirsiniz. Burada bahsettiğimiz kelimeler’in her biri genel olarak Türkçe kelimelerdir ve veriler 3-30 karakter arası kelimelere dayanmaktadır.

İlgili İçerik  Türkiye'nin ve Dünya'nın İnternet Kullanım Oranları (2020)

WhatsApp Sesli Sohbet Ne Kadar İnternet Harcar?

WhatsApp’da kaliteli bir sesli görüşme yine çok düşük miktarlara internet harcar. Eğer uygulama ayarlarından “Düşük Veri Kullanımı” seçeneğini etkinleştirmezseniz kaliteli görüşmelerde ne kadar internet harcayacağını belirtelim. WhatsApp, yaptığınız sesli görüşmelere dakika başı olarak ortalama 500-700 KB arası internet tüketir. Eğer 1 saat olarak hesaplarsak bu da ortalama 35 MB internete denk geliyor. Yani WhatsApp’da her gün 1 saat sesli görüşme yaparsanız, 1 ayda ortalama 1 GB internetiniz gider. Aynı şeyi sesli mesaj için de söylememiz mümkün. WhatsApp’da sesli mesajlar dakika başına ortalama 1 MB internet harcar. Toplam 1 saatlik ses kaydı ise ortalama 60 MB harcar.

WhatsApp Görüntülü Konuşma Ne Kadar İnternet Harcar

WhatsApp’da en çok internet harcayan etkenlerden biri de görüntülü konuşma özelliği. Eğer WhatsApp’da 1 dakikalığına görüntülü görüşme yaparsanız, ortalama 5-6 MB internetiniz gider. 1 saatlik görüntülü görüşme yaptığınızı varsayarsak ortalama olarak 330 MB internetiniz gidecektir. WhatsApp uygulamasında ayarlar bölümünden “Düşük Veri Kullanımı” ayarını etkinleştirirseniz bu miktarlar daha da az olabilir.

Sizler için hemen aşağıya kısaca “WhatsApp Ne Kadar İnternet Kullanır” liste halinde hazırladık.

WhatsApp Ne Kadar İnternet Yer

WhatsApp Ne Kadar İnternet Yer
  • 1 MB: 7.000 Kelime Mesaj
  • 1 GB: 1 milyon 170 bin kelime mesaj
  • 1 Fotoğraf: Ortalama 1 MB
  • 1 Dakikalık Video: 5-10 MB arası (ortalama)
  • 1 Dakika Sesli Görüşme veya Ses Kaydı: 500-700 KB arası (1 MB’dan daha az)
  • 1 Dakika Görüntülü Görüşme: 5-6 MB arası

Bir önceki yazımız olan Kesinlikle İzlemeniz Gereken Dünyanın En iyi 9 Savaş Filmi! başlıklı makalemizde Dünyanın En İyi Savaş Filmleri, En İyi Savaş Filmleri ve En İyi Tarih Filmleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın