Connect with us


Genel

Web Sitelerinin Eski Tarihteki Halini Ziyaret Etmek

Günümüzde ziyaret ettiğiniz web sitelerinin tarihteki eski hallerini hiç merak ettiniz mi? eğer merak ettiyseniz, bu makalemizde sizlere web sitelerinin geçmişine gitmeyi öğreteceğiz…

Zaman:

Tarih:

Web Sitelerinin Eski Tarihteki Halini Ziyaret Etmek

Günümüzün en önemli teknolojilerinden biri olan “İnternet“, 90’lardan sonra oldukça popüler bir hale gelen, günümüzün vazgeçilmezi olan bir teknoloji diyebiliriz. İnternetin ilk kullanılmaya başladığı günden günümüze kadar milyonlarca site geldi geçti. Yıllar içerisinde milyarlarca web sayfası oluşturulurken, bu sitelerden birçoğu yayın hayatına son verdi. Fakat aralarında Google, YouTube, Facebook ve daha milyonlarcası için durum çok iyi gitti.

Buraya bir ara verelim: Dilerseniz “Popüler Web Sitelerinin İlk ve Son Hali” ve “Çok İşinize Yarayacak Web Siteleri” başlıklı makalelerimize de göz atabilirsiniz.

Yıllar önce kurulan Google, Facebook ve benzeri web siteleri, aslında kendi alanlarında fazlasıyla büyük bir başarı yakaladı ve günümüze kadar yüz milyonlarca kişi tarafından kullanılmaya devam etti. Yıllar geçtikçe bu sitelerin özellikleri, tasarımı, ve dolayısıyla görünüşü de değişti. İşte bazen benim gibi, yıllar içerisinde çok büyük değişimler yaşayan web sitelerinin eski halini görmek isteyebilirsiniz.

Bunu merak etmeniz durumunda aslında yapacağınız şey oldukça basit. Geçmişten günümüze, dünya çapındaki yüz milyonlarca web sayfasını tarih tarih tutan bir arşiv bulunuyor. Bu arşiv sayesinde bir web sitesinin oldukça eski tarihteki halini ziyaret edebiliyor, o tarihte o web sitesinde neler olduğunu görebiliyorsunuz. Örneğin kitle.net web sitemizin kaydı ilk olarak 2001 yılında yapıldığından dolayı, o tarihte web sitemizin nasıl bir görüntüye sahip olduğunu, veya Google ve YouTube gibi sitelerin eskiden nasıl bir platform olduğunu da yine bu arşiv sayesinde görebiliyorsunuz.

Milyarlarca Sayfalık Web Arşivi

Web Sitelerinin Eski Tarihteki Halini Ziyaret Etmek Günümüzde ziyaret ettiğiniz web sitelerinin tarihteki eski hallerini hiç merak ettiniz mi? eğer merak ettiyseniz, bu makalemizde sizlere web sitelerinin geçmişine gitmeyi öğreteceğiz...
(Commodore 64)

Evet, web sitelerinin eski tarihteki hallerini ziyaret etmek mümkün ve fazlasıyla kolay. Hiçbir üyelik gerekmeden ve ücret ödemeden bunu fazlasıyla kolay bir şekilde yapabiliyorsunuz. Yine bir web sitesi olan Web Archive, veya Wayback Machine, 2001 yılından beri tüm dünyadaki web sayfalarını anlık olarak kopyalamaya başladı. Geçmişten günümüze her geçen gün web sayfaların kopyalayan Wayback Machine, bu web sayfalarına ulaşabilmemiz için bir internet sitesi üzerinde yayınlıyor.

Örneğin Google’ı Wayback Machine üzerinde arattığınızda kolaylıkla eski tarihteki görünümüne gidebiliyorsunuz. Tarih ve saat olarak bir web sitesinin geçmişine gidebildiğiniz bu Wayback Machine sisteminde, milyarlarca sayfanın kopyası bulunuyor. Yani hem kapanan sitelerin geçmişteki halini, hem de günümüzdeki ziyaret ettiğiniz her türlü sitenin geçmişteki halini Wayback Machine üzerinden görebiliyorsunuz. Türkçesi “Geri Dönüş Makinesi” anlamına gelen Wayback Machine, gerçekten de sizi internet tarihinde şöyle bir geçmişe götürüyor.

Benzer içerik:  Duvar Kağıdı İndirebileceğiniz En İyi 6 İnternet Sitesi

İşte hemen aşağıda, internet sitelerinin eski görünümlerine göz atmak için yapmanız gereken basit şeyler…

Web Sitelerinin Eski Hali Nasıl Ziyaret Edilir?

Web Sitelerinin Eski Tarihteki Halini Ziyaret Etmek Günümüzde ziyaret ettiğiniz web sitelerinin tarihteki eski hallerini hiç merak ettiniz mi? eğer merak ettiyseniz, bu makalemizde sizlere web sitelerinin geçmişine gitmeyi öğreteceğiz...
  • Öncelikle buraya tıklayarak Wayback Machine sitesine gidin.
  • Karşınıza çıkan sitedeki kutucuğa eski halini görmek istediğiniz web sitesinin adresini yazın.
  • Örneğin “kitle.net”(ne isterseniz) yazın ve klavyeden Enter‘a tıklayın.
  • Karşınıza o sitenin kaydedildiği tarihler çıkacak. Birine tıklayın ve tarih seçin.

İşte bu kadar. Bir web sitesinin geçmişine bu kadar kolay bir şekilde gidebilirsiniz. Ayrıca yukarıda bağlantısını verdiğimiz Wayback Machine adlı web sitesi, sadece internet sitelerinin arşivini tutmuyor. Bununla birlikte Wayback Machine üzerinde Video, Kitap, Yazılım ve Müzik arşivlerini de ziyaret edebiliyorsunuz. Bunun için de direkt olarak “Archive.org” web sitesini ziyaret etmeniz gerekiyor. Ayrıca yukarıdaki anlatım ile yapamadıysanız, hemen aşağıda web sitelerinin geçmişine gitmeyi resimli olarak anlattık. Önce yukarıdaki veya aşağıdaki Wayback Machine bağlantısına gidebilir, ve sonra aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi işlemleri yapabilirsiniz.

Sitelerin Eski Halini Görme | Resimli Anlatım

Web Sitelerinin Eski Tarihteki Halini Ziyaret Etmek Günümüzde ziyaret ettiğiniz web sitelerinin tarihteki eski hallerini hiç merak ettiniz mi? eğer merak ettiyseniz, bu makalemizde sizlere web sitelerinin geçmişine gitmeyi öğreteceğiz...

Öncelikle buraya tıklayarak Wayback Machine adlı web sitesine gitmelisiniz. Sonra ilk adım olarak kutucuğa geçmişini görmek istediğiniz web sitesini yazmalısınız. Kutucuğun olduğu yeri hemen aşağıdaki resimde “site adresini yazın” şeklinde görüyorsunuz. Daha sonra aşağıdaki resimde belirttiğimiz yerden öncelikle o sitenin hangi yıldaki halini görmek istediğinizi seçin.

Örneğin 2004 kutusunu seçin. Burada şunu belirtelim, içerisi boş görünen, yani gri olan kutular boş. Yani sadece içinde siyahlık olan yılları görebilirsiniz. İçerisinde siyah işaretler görünen yıla tıkladıktan sonra alt tarafta tarih şablonları çıkacaktır. Buradan ay ve yıl seçimi yapabilirsiniz. Gidebileceğiniz tarihler, mavi şekilde çıkacaktır. Mavi olmayan yerlere tıklayamaz ve o tarihteki günü ziyaret edemezsiniz.

İşte web siteleri üzerinde geçmişe gitmeyi öğrendiniz. Bu kadar kısa ve basit bir işlemle istediğiniz web sitesinin dilediğiniz tarihteki halini görmeniz mümkün. Eğer problem yaşadığınız bir nokta olursa kesinlikle yorum bölümünden bizlere iletebilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir