Wayfair Skandalı: Trendyol’dan Açıklama Geldi

ABD merkezli mobilya satış sitesi Wayfair skandalından sonra Trendyol da hedef olmuştu. Trendyol, sosyal medyada gündem olan iddialar hakkın açıklama yaptı.
 Wayfair Skandalı: Trendyol’dan Açıklama Geldi

Amerika Birleşik Devletleri merkezli mobilya ve ev eşyaları alışveriş sitesi olan Wayfair, günlerdir oldukça çarpıcı iddiaların hedefi oluyor. ABD’de kaybolan çocukların isimleriyle e-ticaret sitesi üzerinde ilanlar oluşturan Wayfair, 1 yastığı 60 bin TL‘den daha pahalıya satarak dikkatleri üzerine çekmişti. Hem bu ürünlerin bu kadar pahalı olması, hem de ürün isimlerinin ABD’de kaybolan çocukların isimleriyle aynı olması “çocuk ticareti” sorularını da beraberinde getirmişti.

Aslında ilgili “çocuk ticareti” iddiaları bir sosyal medya kullanıcısı tarafından sadece komplo teorisi olarak ortaya atılmıştı. Fakat iddianın gerçekçi olması ve milyonlarca kişinin ilgisini çekmesi, tüm dünyada kısa sürede gündem olmasını sağlamıştı. Örneğin ABD’de Samiyah Mumin isimli 17 yaşındaki bir genç kaybolmuş ve bulunamamıştı. Wayfair’deki Samiyah 5 isimli bir gardırop, 12,899 dolara satışa sunulmuştu. Bir gardırobun yaklaşık 89 bin TL‘ye satılması ve Samiyah isminin verilmesi de tabii ki dünya çapında iddiaların yankı bulmasına sebep olmuştu.

Wayfair, ilgili iddiaların ardından tabii ki bu iddiaları yalanladı ve; “Tabii ki bu iddialarda hiçbir şekilde gerçeklik payı yok. Bu dolaplar endüstriyel kullanıma uygun olduğu için bu kadar yüksek fiyata sahipler. Ürünleri web sitemizden kaldırma sebebimiz bu dolapların isimlerini değiştirmek, daha kapsamlı ve detaylı bir ürün tanımı yazmak ve ürünün daha iyi fotoğraflarını çekmektir” açıklamalarında bulundu. Her ne kadar iddialar yalanlansa da sosyal medyada tepkiler kesilmedi. Aynı iddialar günler sonra Türkiye’nin en büyük e-ticaret sitelerinden biri olan Trendyol’a da yöneltildi.

Wayfair Skandalı: Trendyol'dan Açıklama Geldi

Yukarıda da gördüğünüz gibi çocuk takımlarının 290 bin TL‘ye ve 120 bin TL‘ye satılması, Trendyol kullanıcılarının da dikkatini çekmişti. Wayfair’e yöneltilen suçlamalar kısa sürede Trendyola da yöneltilmeye başladı. Sosyal medyada kısa sürede yayılan iddialardan sonra herkes Trendyol’dan bir açıklama beklerken ürünler hızlı bir şekilde web sitesinden kaldırıldı. Ardından Trendyol yönetiminden konuya ilişkin bir açıklama geldi.

İlgili İçerik  Trump Açıkladı: TikTok, 24 Saat İçerisinde Yasaklanacak

Platformdaki bu uçuk fiyatların hatalı veri girişinden kaynaklandığını belirten Trendyol yönetimi, “Şikayet Et” butonu ile yapılan her türlü şikayetin incelenip değerlendirildiğini belirtti. Trendyol tarafından yapılan tam açıklama hemen aşağıda yer alıyor.

Bir önceki yazımız olan 22 Mayıs Bitcoin Pizza Günü | Tarihin İlk Bitcoin Alışverişi başlıklı makalemizde 10.000 Bitcoinlik Pizza, Bitcoin ve Bitcoin Pizza hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın