Washington Üniversitesi, Patlayıcıları Tespit Edebilen Çekirgeler Geliştirdi

 Washington Üniversitesi, Patlayıcıları Tespit Edebilen Çekirgeler Geliştirdi

Washington Üniversitesi‘nden bazı bilim insanları, çekirgelerin koku yeteneklerinden kullanan bir patlayıcı tespit sistemi geliştirdi. Çekirgelere yerleştirilen verici sayesinde çevrede bulunan tüm patlayıcılar tespit edilecek ve patlayıcı bilgisi anında sisteme bildirilecek.


İlginizi Çekebilir: Kesinlikle İzlemeniz Gereken 9 Savaş Filmi

Hayvanlarda bomba ve çeşitli maddelerin tespitinde genellikle köpekler kullanılır ve başarılı olunurdu. Fakat Washington Üniversitesinden bazı araştırmacı ve bilim insanlarının geliştirdiği sistem ile artık çekirgeler de bomba tespitinde kullanılabilecek. Çekirgelerin üzerlerine yerleştirilebilen küçük vericiler sayesinde çekirgelerin tespit ettiği bomba/patlayıcılar anında sisteme iletilecek.

Çekirgelerin gelişmiş koku alma duyularından yola çıkılarak geliştirilen sistem patlayıcı ve bazı maddelerin tespitinde ABD tarafından kullanılabilecek.

Çekirgeler, gelişmiş antenleri sayesinde havada bulunan kimyasal kokuları net bir şekilde tespit edebiliyor. Bununla birlikte havadaki kimyasal kokuları tespit eden çekirgeler, beyinlerinin “anten lobu”nun bir bölümüne elektrik sinyali gönderiyor. Çekirgelerin antenlerinde, yaklaşık 50.000 nöron bulunuyor.

İlgili İçerik  Apple'dan Yardım Alamayan FBI, iPhone Şifresini Yine Kırdı

Bu özelliklerden yola çıkarak çekirgelerin anten loblarına elektrotlar yerleştiren araştırmacılar, çekirgeler arasında algı farklarını da kontrol etmeyi başardı.


Patlayıcıları Tespit Edebilen Özel Çekirgeler Geliştirildi

Araştırma ekibi, çekirgelerin beyinlerine iletilen sinyali izlemek için çekirgelerin sırtına küçük bir sensör yerleştirdi. Bu sensör, çekirgelerin aldığı patlayıcı kokusunu anında bilgisayara iletebiliyor. Bu sayede ortamda bulunan patlayıcı ve bazı maddelerin tespiti anında yapılabiliyor.

7 Çekirge ile denenen testlerde %80 oranında başarılı olundu. Aynı test tek çekirgede denendiğinde ise %60 oranında başarılı olundu.


Testler, bu tür maddelerin tespiti konusunda yepyeni bir teknoloji getirmiş olsa da bir çok kişi tarafından çekirgelerin böyle kullanılması sosyal medyada tepkiyle karşılandı.

Bir önceki yazımız olan Kesinlikle İzlemeniz Gereken Dünyanın En iyi 9 Savaş Filmi! başlıklı makalemizde Dünyanın En İyi Savaş Filmleri, En İyi Savaş Filmleri ve En İyi Tarih Filmleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın