Connect with us


Dünya'dan Haberler

Microsoft, Perakende Zinciri Walmart ile Birlikte TikTok’u Satın Alabilir

Teknoloji şirketi Microsoft ve perakende zinciri Walmart, bir ortaklık yaparak Çin merkezli sosyal medya platformu TikTok’u satın alabilir.

Zaman:

Tarih:

Microsoft, Walmart ile Birlikte TikTok'u Satın Alabilir

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri olan ABD merkezli Microsoft, ABD‘nin en büyük perakende zinciri olan Walmart ile anlaşma yaparak TikTok‘un ABD bölümünü satın alabilir. Piyasa değeri 2 trilyon dolara yaklaşan Microsoft ve yüz milyarlarca dolarlık piyasa değeriyle karşımıza çıkan perakende market zinciri Walmart, Çin merkezli sosyal medya platformu TikTok’a talip oldu.

Son zamanlarda en çok konuşulan konulardan biri olan ABD ve Çin arasında geçen ticari savaş, Çin’in özel şirketlerine de büyük zarar vermişti. 2 devlet arasında yaşanan ticari savaş sebebiyle ABD, Çin merkezli özel şirketlerden olan teknoloji devi Huawei’ye, daha sonra yükselen sosyal medya platformu TikTok’a karşı adeta savaş başlattı. ABD ve Donald Trump yönetiminin TikTok’a karşı başlattığı bu savaş, TikTok için oldukça zorlu geçti.

Ne yaparsa yapsın ABD yönetimini ikna edemeyen TikTok ve çatı şirketi ByteDance, sonucunda Donald Trump yönetimine karşı dava açmış fakat henüz bir sonuç alamamıştı. Bu dava sürerken, Donald Trump’ın TikTok’un yasaklanmaması için verdiği süre de neredeyse bitmek üzere. TikTok’un ABD merkezli bir şirkete satılması için 45 gün süre veren ABD Başkanı Donald Trump, bu süre sonuna kadar satılmazsa, ABD genelinde platformun yasaklanacağını belirtmişti.

Microsoft, Perakende Zinciri Walmart ile Birlikte TikTok'u Satın Alabilir Teknoloji şirketi Microsoft ve perakende zinciri Walmart, bir ortaklık yaparak Çin merkezli sosyal medya platformu TikTok'u satın alabilir.

Tüm bunların ardından ABD merkezli dev teknoloji şirketleri adeta sıraya girerek TikTok’a talip oldu. Bu şirketlerden bazılarının Oracle ve Twitter olduğu söylenirken, en büyük iddia da Microsoft’tu. Geçtiğimiz günlerde Microsoft’un TikTok’a talip olduğu belirtilmiş, ve görüşmelerin bir süredir devam ettiği aktarılmıştı. Şimdi ortaya çıkan gelişmelere göre Microsoft, TikTok’a tek başına taip olmamış.

Benzer içerik:  Çinli Hackerlar, Android'i, iOS 14'ü ve Windows 10'u Hacklemeyi Başardı

ABD’nin en büyük perakende zinciri olan ve 2,2 milyondan fazla çalışanı bulunan perakende zinciri Walmart tarafından yapılan açıklamalara göre TikTok, Microsoft ve Walmart anlaşmasıyla satın alınabilir. Walmart sözcüsünün yaptığı açıklamalara göre bu anlaşma, Walmart’ın e-ticaret ve reklamcılık alanlarında gelişmesini sağlayabilir. Ayrıca Microsoft’un görüşmelerde sonlara yaklaştığı iddiaları doğruysa, çok yakında Walmart ve Microsoft, TikTok’un ABD bölümünün yeni sahibi olabilir.

Bir perakende zincirinin dünya devi sosyal medya platformu TikTok’a talip olması oldukça garip karşılansa da, yüz milyonlarca dolarlık 2 şirketin, TikTok’u satın almak için oldukça iyi bir teklif yapmış olabileceğini ve büyük ihtimalle çok yakında anlaşmanın sağlanacağını söylemek zor olmaz. Gelişmeleri sizlere aktaracağız, takipte kalın…

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir