VR Teknolojisi Genel Anestezinin Yerini Alabilir!

 VR Teknolojisi Genel Anestezinin Yerini Alabilir!

Amerika Birleşik Devletlerinin Colorado Eyaletindeki bir çocuk hastanesinde genel anestezi yerine çok farklı bir şey test ediliyor. Test’e göre doktorlar, çocuklarda genel anestezi uygulamak yerine Arttırılmış Gerçeklik gözlükleri yani VR(Virtual Reality) Teknolojisini kullanarak acıyı hissetmemelerini, veya acıyı ve ağrıyı minimuma indirmeyi sağlıyor.

Açıklamalara göre Lenovo Şirketi, Arttırılmış Gerçeklik teknolojisinin bazı hastalarda anestezi yerine kullanıldığında bazı hastaların çok az bazı hastaların da orta seviyede acı hissederek bir ameliyat geçirdiklerini ve uzun iyileşme süreçlerini kısaltarak ilaç ihtiyacını da minimuma indirdiğini söyledi.

Yapılan bu testler ve uygulamalar geçtiğimiz senelerde yapılan Starlight Children’s Foundation, SOTI ve Lenovo şirketlerinin yaptığı ortaklık sonucunda başladı. Bu şirketlerin testlerde amaçladığı tedavi süresini azaltmak, İlaç kullanımını azaltmak ve VR Teknolojisini tüm alanlarda kullanabilmek.

Sanal Gerçeklik, Genel Anestezinin Yerini Alabilir!

VR Teknolojisi Genel Anestezinin Yerini Alabilir
VR Teknolojisi Genel Anestezinin Yerini Alabilir

Açıklamalara göre VR Teknolojisi çocuklar ve hastalar üzerinde sakinleştirici bir etkiye sahip olabiliyor. Bu yüzden ameliyatlarda genel anestezi kullanmak yerine VR Teknolojisi kullanılarak hem daha iyi bir ameliyat süreci geçirilebiliyor, hem de hastanın iyileşme süreci hızlandırılabiliyor.

İlgili İçerik  Netflix, Twitter'da Markalar ile Tweet Rüzgarı Estirdi

1907 yılında Ingıltere’de kurulan Imperial College London Üniversitesi, yaptığı testlerden çıkardığı sonuçlara göre şunları açıkladı

“Hastalara Buz dağları, okyanuslar, denizler ve benzeri manzaraları VR Teknolojisi ile izlettiğimizde yanmaların ve ağrıların azaltıldığını keşfettik”

VR Teknolojisi beynin dikkatini dağıtmakla kalmıyor, vücudun kendi ağrı kesici sistemlerini tetikleyebiliyor.

VR Teknolojisi Genel Anestezinin Yerini Alabilir
VR Teknolojisi Genel Anestezinin Yerini Alabilir

Ayrıca bu konuda yapılan ilk çalışmalar bunlarla sınırlı da değil, VRHealth şirketi doğumdaki annelerde ve kanser hastalarının kemoterapi tedavilerinde ağrıyı azaltmak için VR Teknolojisi olan Oculus kulaklığı kullanıyor.

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte bir çok hastalığa da bir çok çare bulunuyor, bakalım ilerleyen zamanlarda sağlık alanında bizi ne gibi gelişmeler bekliyor.

Bir önceki yazımız olan Kesinlikle İzlemeniz Gereken Dünyanın En iyi 9 Savaş Filmi! başlıklı makalemizde Dünyanın En İyi Savaş Filmleri, En İyi Savaş Filmleri ve En İyi Tarih Filmleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın