VPN Teknolojisi Nedir ve Nasıl Çalışır

 VPN Teknolojisi Nedir ve Nasıl Çalışır

Muhtemelen adını sıkça duymuş olduğunuz “VPNteknolojisi nedir ne değildir, nasıl çalışır bu makalemizde detaylarıyla anlatıyoruz.


İlginizi Çekebilir: Bitcoin ve Blockchain Nedir?

Mobil VPN, taşınabilir cihaz kullanıcılarının, meraklı gözlerden verileri korumak için güvenli bir bağlantı yoluyla internete bağlandığı bir teknolojidir. Bu cihazlar, VPN uyumlu en yeni tabletlerden, cep telefonlarından, dizüstü bilgisayarlardan veya masaüstü bilgisayarlardan herhangi biri olabilir. Bu nedenle, uzak konumlardan kullanıcılar herhangi bir tehdit olmadan web’de gezinmenin keyfini çıkarabilir.

Bu mekanizmanın arkasındaki en büyük zorluk, hem kullanıcıların hem de cihazlarının dolaşım ve kablosuz veya hücresel taşıyıcı ağlar üzerinden bağlanma gibi her zaman hareketli olmalarıdır. Bu nedenle Sanal Özel Ağ servis sağlayıcılarının, tutarlı hizmetler sunmak için her yeni bağlantı kurduğunda ayrı bir cihazı doğrulamaları gerekir.

Ayrıca, gadget’ın Internet Protokolü (IP) adresi, kimlik doğrulamayı zorlaştıran bir dizi ağla birleştikçe değişir. Sadece bu değil, cihaz bitiş noktasının ayırt edici özelliği de değişir ve ağ kapsamı olmayan çevrimdışı modda oturum erteleme ile sonuçlanabilir.

VPN Nasıl Çalışır?


VPN Nasıl Çalışır?

Tüm bu görevlerin nasıl yönetildiğini anlamak için işleyişinin ayrıntıları aşağıdaki gibidir:

• Temel olarak, verilerin şifrelenmesini sağlamak için oluşturulan bir tünelden oluşur. Bu kanal, uç noktaların IP adreslerinin önceden tanımlandığı bir IP adresini diğerine ilişkilendiren internet hatları üzerinden yapılır.

• Şimdi buradaki sorun, değişen IP adresiyle doğrulama işleminin yapılamamasıdır. Buna ek olarak, değişen adresler nedeniyle tünel bazı önemli noktalarla karşı karşıyadır.

İlgili İçerik  Netflix, 1 Aylık Ücretsiz Denemeyi Kaldırdı

• Ancak, gelişmiş zihinler sayesinde, bu zorluk, cihazda çalışan ve cihaza sürekli olarak ağ adresine güvenen ve böylece ilişkilendirmeyi kristalleştiren mantıksal bir IP adresi sağlayan VPN yazılımı kullanılarak da çözülmüştür.

• Ek olarak, cihaz yeniden bağlanmaya çalıştığında bağlantıyı geri yüklemek için önceden ayarlanmış bir oturum açma ile cihazın durumu değiştikçe bir VPN oturumu açılır.

Birçok iş organizasyonunda, çalışanlar ofis verilerine uzak konumlardan erişebildiğinden ve aynı zamanda çevrimiçi etkinliklere tam bir kapsülleme sağladığı için harikalar yarattı. Böylece evden veya seyahat ederken gerektiğinde çalışmayı kolaylaştırır. Normal DSL, ISDN, Wi-Fi veya herhangi bir kablolu modem bağlantısını kullanarak VPN üzerinden çevrimiçi bir bağlantı yapabilirsiniz.

Kullanımınız için bir VPN hizmeti seçerken, çok sayıda satıcı olduğundan ve hepsi aynı temel işlevselliği sağladığından çok dikkatli olmalısınız. Böylece en iyi şekilde yararlanmak için, bireysel gereksinimlerinizi ve farklı yerlerden size sunulan fiyatı göz önünde bulundurabilirsiniz. Bu nedenle, şimdi göz atmaya başlayın ve en iyisini elde edin.

Bir önceki yazımız olan Kesinlikle İzlemeniz Gereken Dünyanın En iyi 9 Savaş Filmi! başlıklı makalemizde Dünyanın En İyi Savaş Filmleri, En İyi Savaş Filmleri ve En İyi Tarih Filmleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın