Volkswagen’in Irkçı Reklamı, Sosyal Medyada Tepki Çekti

Dünyanın en büyük otomobil şirketlerinden biri olan Volkswagen, yaptığı ırkçı reklam sonrasında çok büyük bir tepki ile karşılaştı.

1937 yılında Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi tarafından Alman Otomotiv Birliğine tek model otomobil üretmek için kurdurulan Volkswagen, dün Instagram ve Twitter hesaplarından oldukça Irkçı bir reklam paylaştı. Volkswagen takipçilerini ve bir çok insanı şaşkına çeviren paylaşım, siyahilere yapılan ırkçılık sebebiyle kınandı.

Alman otomobil üreticisi Volkswagen, sosyal medyadan gelen büyük tepkiler sonrasında 10 saniyelik ilgili reklam videosunu kaldırdı. Ardından siyahi insanlara karşı ırkçılı yapılan bu video için herkesten özür diledi. Şirketin satış ve pazarlama müdürü Juergen Stackmann ise çeşitlilik başkanı Elke Heitmueller ile birlikte tüm sorumluluğu aldıklarını ve kamuoyundan özür dilediklerini belirtti.

Fakat paylaşılan reklam, bu derece basit geçiştirilecek seviyede değildi. Volkswagen, 10 saniyelik bir golf reklamı hazırladı ve reklamın içine büyük bir el yerleştirdi. Reklamda golf aracına yaklaşan bir siyahi, bu el tarafından tutuluyor ve “Küçük Sömürgeci” yazan br dükkana atılıyor.

Volkswagen'in Irkçı Reklamı, Sosyal Medyada Tepki Çekti

Sayfa yukarısından veya aşağıdan izleyebileceğiniz Volkswagen reklamı anlattığımız kadarla da sonuçlanmıyor. Siyahi adam önce “Küçük Sömürgeci” tabelalı bir işletmeye sokulurken, devamında zenci karşıtı ırkçı bir kelime olan “Neger” kelimesi ekrandan geçiyor. Neger kelimesine daha sonra ise birkaç harf ekleniyor ve “Der Neue Golf”, yani “Yeni Golf” olarak değişiyor.

İlgili İçerik  Elazığ Depremini Tahmin Eden Dyson Lin, İstanbul İçin Alarm Verdi

Gelen tepkilerden sonra ise Volkswagen, konu hakkında yayınladığı açıklamada şunları belirtti; “Bu videoya gösterdiğiniz tepkileri anlıyoruz. Çünkü biz de dehşete kapıldık. Volkswagen olarak tarihsel kökenimizin ve Nazi rejimi dönemine dair şirketimizin suçluluğunun farkındayız. Bu sebeple her türlü ayrımcılığa, propogandaya ve nefet söylemine karşı çıkıyoruz.

Satış ve pazarlama müdürü Juergen Stackmann ise konu hakkında şunları söyledi; “Bu konuda, kişisel olarak tam şeffaflıkta ve kesin sonuçlar sağlayacağım!

Bir önceki yazımız olan Kısaca Haksız Rekabet Nedir - Cezaları Nelerdir? başlıklı makalemizde Haksız Rekabet Cezaları, Haksız Rekabet Nedir ve Kısaca Haksız Rekabet hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın