Connect with us


Dünya'dan Haberler

Volkswagen’in Borcu, 2 Ülkenin Borcundan Daha Fazla

Alman otomobil üreticisi Volkswagen’in son zamanlarda artan borçları, ortaya çıkan raporlara göre 2 ülkenin borcundan daha fazla.

Zaman:

Tarih:

Volkswagen'in Borcu, 2 Ülkenin Borcundan Daha Fazla

Dünyanın en büyük otomobil üretici şirketlerinden biri olan Volkswagen‘in borçları oldukça arttı. Özellikle corona virüsü sürecinde şirketi ayakta tutabilmek için devasa borçlar alan dev otomobil üreticileri, bu süreç içerisinde büyük bir borç içerisine girdi. Son yayınlanan raporlara göre listelerde en büyük borç sahibi olarak karşımıza çıkan Volkswagen, devasa borcu ile 2 ülkenin toplam borcunu geride bırakıyor.

Volkswagen’in ve diğer şirketlerin artan bu borçlarının sebebi ise hemen üstte de belirttiğimiz gibi covid-19 salgını. Salgının gelmesiyle birlikte şirketler zorunlu olarak borç açmış, şirketi ayakta tutmaya çalışmıştı. Volkswagen, Daimler, Toyota, Ford, BMW gibi şirketler, borçlu şirketler arasında zirvelerde yer aldı ve rekor bir borç içerisine girdi. Birçok lüks otomobil üreticisini çatısı altında bulunduran 1937 kuruluşlu dev otomobil şirketi Volkswagen, tam 192 milyar dolarlık bir borcun içerisine girdi.

Genel olarak rapora baktığımızda Volkswagen, diğer şirketlere fark atmış bir şekilde zirvede yer alıyor. 192 milyar dolar, yani 1 trilyon 316 milyar TL borcu bulunan Volkswagen, bu borcuyla birlikte 2 ülkenin borçlarını da geriye bırakmış oldu. Rapora göre Macaristan ve Güney Afrika‘nın toplam borçları, Volkswagen’in bu devasa borcundan daha az. Ayrıca her ne kadar Volkswagen devasa bir borcun içerisine girmiş olsa da, diğer otomobil şirketleri için de aynı durum geçerli.

Benzer içerik:  Hyundai, Nvidia ile Otonom Sürüş İçin Anlaştı
Volkswagen'in Borcu, 2 Ülkenin Borcundan Daha Fazla

Yukarıda da gördüğünüz rapor, dünyanın en borçlu şirketlerini gösteriyor. Buradan da göreceğiniz üzere en borçlu 10 şirketin 5’i otomobil şirketleri. Bunlardan ilki 192 milyar dolar ile Volkswagen olurken, ikinci otomobil şirketi ise Mercedes üst kuruluşu Daimler olarak karşımıza çıkıyor. Daimler’in 151 milyar dolarlık borcu bulunurken, Toyota’nın da 138 milyar dolarlık bir borcu bulunuyor.

Devamında ise 122 milyar dolar ile Ford, 114 milyar dolar ile BMW geliyor. Bu 5 otomobil firmasının toplam borçlarına baktığımızda 717 milyar doları buluyor.

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir