Connect with us


Otomobil Haberleri

Volkswagen Scania, Güneş Enerjili Tır İçin Testlere Başladı

Volkswagen’ın bünyesinde bulunan ve tır, kamyon gibi araçlar üreten Scania, güneş enerjisiyle çalışan tırı için testlere başladı.

Zaman:

Tarih:

Volkswagen Scania, Güneş Enerjili Tır İçin Testlere Başladı Volkswagen'ın bünyesinde bulunan ve tır, kamyon gibi araçlar üreten Scania, güneş enerjisiyle çalışan tırı için testlere başladı.

İsveç merkezli dünyanın en büyük kamyon/tır üreticilerinden biri olan Scania, oldukça dikkat çeken yeni bir tır üzerinde testlerini sürdürüyor. Kamyonlarıyla ve tırlarıyla dikkat çeken araç üreticisi Scania, dünya çapında araçlarını pazarlamayı başaran bir şirket olarak karşımıza çıkıyor. Şirket, Volkswagen‘in bünyesinde güneş enerjili tırlar üretmek için oldukça hızlı bir şekilde çalışmalarını sürdürüyor.

2008 yılında Volkswagen tarafından 3 milyar dolara yakın bir yatırım ile satın alınan Scania, o günden beri üretimine hızla devam ediyor. Kamyonlarıyla bilinen şirket, şimdi de bazı kamyon modellerinin üzerini neredeyse tamamıyla güneş panelleriyle kaplıyor. Daha tasarruflu olması amaçlanan yeni güneş enerjili tırın testlerine de yine Scania tarafından başlandı.

Daha önce hibrit araçlarda güneş panelleri denense de, küçük araçlarda bu pek de işe yaramadı. Scania ise, oldukça büyük boyutlara sahip tırlarında bunu denemeye karar verdi. Bu teknolojinin ne kadar yakıt tasarrufu sağlayacağını test etmek isteyen Scania, hibrit kamyonlarından birini 140 metrekare güneş paneliyle kapladı. Kamyona yerleştirilen bu güneş panellerinin yılda 14.000 kWh enerji üreteceğini hesaplayan mühendisler, henüz tam kapsamlı bir test yapmadı.

Benzer içerik:  Tesla Elektrik ile Kendi Elektriğini Kendin Üret Devri!
Volkswagen Scania, Güneş Enerjili Tır İçin Testlere Başladı Volkswagen'ın bünyesinde bulunan ve tır, kamyon gibi araçlar üreten Scania, güneş enerjisiyle çalışan tırı için testlere başladı.

Bu da aktarılan bilgilere göre %10-20 arasında bir yakıt tasarrufu sağlayabilir. Tır ve kamyonlara oldukça yüksek maliyetle kurulan güneş panelleri, maliyetine göre ne kadar tasarruf yapabilir bu konu pek de belli değil. Bu sebeple şuanlık yalnızca testler sürdürülüyor. Diğer bir yandan bu tür tırların yalnızca yakıt tasarrufu için kullanılmayacağı, arıza gibi durumlarda küçük işletmelere enerji sağlayacağı belirtiliyor.

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir