Connect with us


Dünya'dan Haberler

Vladimir Putin: “Dünyanın İlk Covid-19 Aşısını Tescilledik”

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, bugün hükümet yetkilileri ile yaptığı bir toplantıda dünyanın ilk covid-19 aşısını tescillediklerini açıkladı.

Zaman:

Tarih:

Putin: "Dünyanın İlk Covid-19 Aşısını Tescilledik"

2019 yılının son aylarında Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve tüm dünyada tam anlamıyla bir felakete sebep olan covid-19 salgını için önemli bir gelişme yaşandı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, bugün hükümet yetkilileri ile düzenlediği toplantıda, dünyanın ilk covid-19 aşısının Rusya tarafından tescillendiğini duyurdu. Merak uyandıran gelişme hakkında detaylar da Vladimir Putin tarafından aktarıldı.

Bu sabah Rusya hükümet yetkilileri ile bir toplantı gerçekleştiren Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, bu toplantıda tüm dünyanın merakla beklediği covid-19 aşısı hakkında bazı duyurular yaptı. Koronavirüse karşı geliştirilen ilk aşının Rusya tarafından tescillendiğini açıklayan devlet başkanı Putin, bu aşının kendi kızına da uygulandığını ve kızında aşının başarılı olduğunu belirtti. Tüm dünyanın merakla beklediği covid-19 aşısını ilk tescilleyen ülkenin Rusya olduğunu sevinçle duyuran Putin, “Bildiğim kadarıyla, bu sabah dünyada bir ilk olarak yeni tip koronavirüse karşı geliştirilen aşı tescillendi” sözleriyle aşıyı duyurdu.

Açıklamalarında ülkenin sağlık bakanı Mihail Muraşko’dan aşı ile ilgili gerekli tüm bilgileri istediğini söyleyen Putin, “Yine de aşının oldukça etkili olduğunu, kararlı bir bağışıklık oluşturduğunu biliyorum. Tekrarlıyorum: Aşı gerekli tüm denemelerden geçti” ifadelerinde bulundu. Putin, Dünya için oldukça önemli olan bu aşıyı kızlarından birinin de kullandığını söyledi. Aşının hücresel bağışıklık oluşturduğunu söyleyen Putin, “Bunu çok iyi biliyorum, zira kızlarımdan biri aşıyı yaptırdı. Bir anlamda kızım da aşı deneyinde yer aldı diyebiliriz” şeklinde konuştu.

Vladimir Putin: "Dünyanın İlk Covid-19 Aşısını Tescilledik" Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, bugün hükümet yetkilileri ile yaptığı bir toplantıda dünyanın ilk covid-19 aşısını tescillediklerini açıkladı.

Tüm dünyanın gözleri ise Vladimir Putin’in bu açıklamalarının ardından Rusya’ya çevrildi. Aşı ile ilgili olarak, kızının bu aşıyı olduktan sonra ateşinin 38 dereceye çıktığını belirten Putin, sonraki gün de kızının 37 derece ateşi olduğunu belirtti. “İkinci iğneden, aşılamadan sonra ateşi yine biraz yükseldi, daha sonra her şey ortadan kayboldu. Kendisini iyi hissediyor ve titreleri (antikor) yüksek düzeyde” açıklamalarında bulunan Putin, 2. iğnenin ardından kızının iyileştiğini belirtti. Fakat diğer bir yandan Rusya’nın bulduğu bu aşıyı olan birçok kişinin yüksek ateş görülmeden iyileştiği belirtti.

Benzer içerik:  Huawei, Tüm Cihazlarla Uyumlu HarmonyOS 2.0 İşletim Sistemini Duyurdu

İlk tescili biz gerçekleştirdik. Yurtdışındaki partnerlerimizin çalışmalarında da ilerleme kaydedilmesini, uluslararası ilaç pazarında kullanım için yeterli miktarda ürün olmasını umuyorum” açıklamalarında bulunan Putin, bu aşıyı seri üretime geçirebilmek ve yeteri kadar ürün üretebilmek için oldukça net bir şekilde çalışacaklarını belirtti. Ülkenin sağlık bakanı Mihail Muraşko ise, bu aşının ilk olarak sağlık çalışanlarına ve öğretmenlere yapılmasını önerdi.

Aşının sivil anlamda uygulanmasına aşamalı olarak başlanacak. Öncelikle işleri enfekte kişilerle bağlantılı olanlara aşı yapılmasının gerekli olduğunu düşünüyoruz. Bunlar sağlık çalışanları ve çocukların sağlığının bağlı olduğu öğretmenlerimiz” açıklamalarında bulunan Rusya Sağlık Bakanı Mihail Muraşko, öğretmenlerin ve sağlık çalışanlarının öncelikli olması gerektiğini vurguladı.

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir