Vivo, 13 Bin Adet Cihazda Aynı IMEI’yi Kullandı

Dünyanın en çok kullanılan telefon markalarından biri olan Vivo'nun 13 bin cihazda aynı IMEI adresini kullandığı ortaya çıktı.
 Vivo, 13 Bin Adet Cihazda Aynı IMEI’yi Kullandı

Son zamanlarda oldukça popüler bir marka haline gelen Vivo hakkında skandal bir olay ortaya çıktı. Hindistan’da bir polisin telefonunu kontrol etmesiyle oraya çıkmaya başlayan skandal olay, 13 bin telefonda aynı IMEI numarasının kullanıldığının öğrenilmesiyle sonuçlandı.

Bildiğiniz gibi normal şartlarda her telefonun IMEI numarası, o telefonun parmak izi veya kimlik numarası gibidir. Baenzeri olamaz ve aynı IMEI numarası birden çok kez kullanılamaz. Fakat Vivo, birkaç telefonla kalmayıp tam 13.000 telefonun IMEI’si için aynı adresi kullandı. Bunu ortaya çıkaran ise Hindistan’lı bir polis memuru oldu.

Hindistan’da komiser yardımcısı olarak görev yapan bir kişi, telefonunda bir takım sorunlar oluşması sebebiyle servise gönderdi. Teknik servis ise telefonun tamir edilemeyeceğini ve fabrika çıkışlı problem olduğunu anladığı için Hintli komisere yeni telefon gönderdi. Olaylar ise burada başladı.

Vivo, 13 Bin Adet Cihazda Aynı IMEI'yi Kullandı

Hindistan’lı komiser yardımcısı yeni telefonunu aldığında IMEI’yi kontrol etti ve eskisi ile aynı olduğunu fark etti. Yani telefonu değişse de IMEI numarası aynı olarak gelmişti. Bu durum üzerine araştırmaya başlayan komiser, 5 ay boyunca bu olayı soruşturdu. Soruşturma kapsamında ilgili IMEI numarası hat sağlayıcısına gönderildi ve gerekli bilgiler istendi. Hat sağlayıcısı, bu IMEI numarasının 13.500 cihazda aktif olarak kullanıldığını iletti.

İlgili İçerik  iQOO Z1x 5G Tanıtıldı: Fiyatı ve Özellikleri

Konu hakkında telefon üretici şirket Vivo’ya bildirim yapılmış olsa da Vivo tarafından konu hakkında herhangi bir açıklama gelmedi. İlerleyen günlerde konu ile ilgili gelişmeleri sizlere aktaracağız. Bizleri “kitle.net” web sitemizden ve “@kitlegram” isimli Instagram hesabımızdan takip etmeyi unutmayın.

Bir önceki yazımız olan Kısaca Haksız Rekabet Nedir - Cezaları Nelerdir? başlıklı makalemizde Haksız Rekabet Cezaları, Haksız Rekabet Nedir ve Kısaca Haksız Rekabet hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın