Connect with us


Dünya'dan Haberler

Virüs Sebebiyle İş Yapamayan Yolcu Gemileri, İzmir’de Parçalanacak

Koronavirüs salgını sebebiyle iş yapamayan ve büyük zarar eden dev yolcu gemileri, İzmir’de parçalarına ayrılarak geri dönüşüme kazandırılacak.

Zaman:

Tarih:

İş Yapamayan Yolcu Gemileri, İzmir'de Parçalanacak

Ülkemizde Mart ayından beri hızla yayılan salgın, insanların hayatını tehlikeye attığı ve binlerce kişinin hayatını kaybetmesine sebep olduğu gibi, aynı zamanda ekonominin de büyük oranlarda durgunlaşmasına sebep oldu. Bu süreçte birçok alanda işler durgunlaşırken, işlerin en çok durgunlaştığı konulardan biri de yolcu taşımacılığı, eğlence sektörü gibi sektörler oldu.

Özellikle bu süreçte uçaklar iş yapamazken ve işler durma noktasına kadar gelirken, devasa yolcu gemilerinde de durum pek farklı değildi. Dünyanın dört bir yanını saran koronavirüs sebebiyle önlemler alan ülkeler, bu kapsamda birçok geminin de izinlerini durdurdu. Yolcu taşımacılığı yapamayan ve boş duran gemiler de tabii ki limana çekilmek zorunda kaldı. Bu süreçte limanlarda işleri durma noktasına gelen gemileri birer birer parçalanmaya başladı.

İzmir Aliağa‘da bulunan Gemi geri dönüşüm merkezinde şuanda 5 geminin parçalanma çalışmaları devam ediyor. Gemilerin işlerinin fazlasıyla durgunlaşması sebebiyle geri dönüşüm merkezleri daha çok iş almaya başladı ve bu süreçte geri dönüşüm merkezleri de hedeflerini yükseltti. Aktarılan haberlere göre salgın döneminde gemi sökümlerinin artması, Türk gemi söküm sektörünün yıllık 700 bin ton çelik elde etme hedefinin 1.1 milyon tona yükselmesini sağladı.

Benzer içerik:  Samsung, Güney Kore'de Covid-19 Test Merkezi Kuruyor

1.1 Milyon Ton Çelik Elde Edilecek

Virüs Sebebiyle İş Yapamayan Yolcu Gemileri, İzmir'de Parçalanacak Koronavirüs salgını sebebiyle iş yapamayan ve büyük zarar eden dev yolcu gemileri, İzmir'de parçalarına ayrılarak geri dönüşüme kazandırılacak.

Türk gemi söküm sektörü, aktarılan haberlere göre 2020 yılı için 1.1 milyon ton çelik elde edileceğini belirtiyor. Şuanda 5 yolcu gemisinin İzmir’deki parçalanma/geri dönüşüm çalışmaları devam ederken, daha detaylı bilgiler de aktarıldı. Paylaşılan bilgilere göre aslında salgından önce yoğunlukla kargo ve konteyner gemileri sökülürken, salgının ardından yolcu gemisi sökümlerinin arttığı belirtildi.

Diğer bir yandan Gemi Geri Dönüşüm Sanayicileri Derneği Başkanı Kamil Önal tarafından yapılan açıklamalara göre, bir yolcu gemisinin tamamıyla parçalarına ayrılabilmesi için 6 aylık bir zaman gerekiyor. Şuanda 5 yolcu gemisinin söküm çalışmaları devam ederken, tesislerde 2.500 kişinin çalıştığı belirtildi. Ayrıca bölgeye, İtalya, ABD ve Britanya’dan gemilerin geldiği belirtildi.

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir