Connect with us


YouTube Haberleri

Video İndirme Sitelerine Darbe: YouTube, Video İndirme Projesini Engelledi

Dünyanın en büyük dijital video platformu olan YouTube, video indirme sitelerine savaş açtı. GitHub’da bulunan bir projeye de erişim engeli uygulandı.

Zaman:

Tarih:

Video İndirme Sitelerine Darbe: YouTube, Video İndirme Projesini Engelledi Dünyanın en büyük dijital video platformu olan YouTube, video indirme sitelerine savaş açtı. GitHub'da bulunan bir projeye de erişim engeli uygulandı.

Dünyanın en büyük video platformu olan YouTube‘a her geçen gün binlerce yeni video yükleniyor. İçerisinde milyonlarca videoyu barındıran dijital video platformu YouTube, günlük yüz milyonlarca kullanıcıyı platformda ağırlıyor. Platformda genel anlamda bir indirme özelliği bulundurmayan YouTube, bu sebeple her geçen gün milyonlarca kullanıcının üçüncü parti web sitelerinden video indirmesine sebep oluyor.

Platformda sunduğu videolar üzerinden büyük oranlarda paralar kazanan ve içerik üreticilerin de gelir sağlamasını amaçlayan YouTube, video indirmelerine izin vermiyor. Mobil platformlara gelen seçenekler ile genel anlamda olmasa da videolar indirilebiliyor, fakat bu da kullanıcıların istediği şekilde bir indirme seçeneği değil.

Bu sebeple resmi olmayan video indirme siteleri, kullanıcıların ilgi odağı haline gelmiş durumda. Milyonlarca kişinin kullandığı video indirme siteleri, YouTube üzerindeki videoların indirilmesine olanak sağlıyor. Bu indirme işlemini sunan pek çok internet sitesi, GitHub üzerinde bulunan açık kaynaklı proje youtube-dl‘yi kullanıyor. İşte GitHub’da bulunan o açık kaynak kodlu yazılım, telif hakkı ihlalleri sebebiyle DMCA tarafından engellendi.

YouTube-DL Projesi, DMCA Tarafından Engellendi

Video İndirme Sitelerine Darbe: YouTube, Video İndirme Projesini Engelledi Dünyanın en büyük dijital video platformu olan YouTube, video indirme sitelerine savaş açtı. GitHub'da bulunan bir projeye de erişim engeli uygulandı.

Recording Industry Association of America, Inc. (RIAA) ve YouTube, yaptıkları anlaşma ile birlikte konuya ilişkin önemli adımlar attı. Atılan yeni adımlara göre bundan sonra YouTube üzerinden indirilen tüm videolar, telif hakkı ihlali olarak kabul edilecek. 23 Ekim tarihinden itibaren Creative Commons lisanslı videoların da indirilmesinin yasaklanması, telif hakkı bulunmayan videoları indirseniz de telif hakkı ihlali kabul edileceğini ortaya koydu.

Benzer içerik:  Ölü Olduğu Sanılan Ünlü YouTuber Tayfun Demir Tutuklandı

Platform üzerindeki tüm videoları korumaya almak isteyen ve bu videoların indirilmesine karşı çıkan YouTube, RIAA aracılığıyla önemli gelişmeler kaydetti. RIAA, DMCA’ya başvurarak açık kaynak kodlu YouTube video indirme yazılımı YouTube-dl’nin engellenmesini sağladı. DMCA tarafından GitHub’a yapılan bildirinin ardından proje erişime engellendi.

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir