DeepFake Videoları Facebook Platformlarında Yasaklandı

DeepFake Videoları Facebook Platformlarında Yasaklandı

Dünyanın en büyük şirketlerinden biri olan, aynı zamanda dünyanın en büyük sosyal medya sitesi olan Facebook, DeepFake, yani derin öğrenme teknolojisi ile üretilen sahte videoların tümüne yasak koyma kararı aldı. Facebook’un aldığı bu karar ile Facebook’a ait bir çok platformda, örneğin Messenger, Whatsapp, Facebook platformlarında deepfake videolarına yasak getirilecek ve bu tür sahte videolar paylaşılamayacak.

Facebook, Bulut Oyun Servisi PlayGiga’yı Satın Aldı

Facebook, Oyun servislerini geliştirmek için büyük adımlar atmaya devam ediyor. 78 milyon dolarlık satın alma işlemindne sonra Facebook Gaming’in bünyesine katılan PlayGiga...

Facebook, daha önce 2020 Amerika Birleşik Devletleri seçimi için siyasi DeepFake videolarını engellemiş ve bu tür sahte videoları platformdan kaldırmıştı. Şimdi ise bu yaptırımları genişleterek tüm DeepFake videolarına uygulayacak. DeepFake teknolojisinin artan kullanımı ve sahte videoların yaygınlaşmasıyla birlikte olay kontrol edilemez bir hal alıyor.

Bir insanın bir kaç fotoğrafından, konuşmasından, veya bir kaç saniyelik görüntüsünden onu tanıyan yapay zeka, onunla ilgili herhangi yeni bir içerik üretebiliyor. Örneğin sizin sesiniz ve bir kaç fotoğrafınız yapay zekaya derin öğrenme tekniği ile tanıtılıyor, daha sonra yapay zeka sizi içeren görseller, videolar ve benzeri içerikler üretebiliyor. Bu tür derin öğrenme teknikleriyle yapılan sahte reklamlar, algı operasyonları git gide genişliyor. Facebook kurucusu Mark Zuckerberg ise bu duruma dur diyebilmek için platform üzerinde bu tekniğin kullanıldığı tüm videoları engellemeyi planlıyor.

DeepLearn: Derin Öğrenme Nedir?

Haber içerisinde de detaylarını vermiş olduğumuz deepfake videoları “deeplearn” yani “derin öğrenme” tekniği ile hazırlanan sahte videolara deniyor. Bu teknoloji ile herhangi bir kişinin bir kaç ses kaydı, bir kaç görsel veya videosu yapay zekaya öğretiliyor, daha sonra ise yapay zeka aracılığı ile sahte videolar, görseller üretilebiliyor.

DeepFake Kısaca: Herhangi bir kişiyi mevcut bir görüntü veya videodan alarak, yapay sinir ağları kullanarak onları başka birinin görüntüsüyle değiştiren teknikdir.

Bu tekniğin oluşturabileceği tehlikeyi ve sahte videolar hakkında daha geniş bir bilgiye sahip olabilmeniz için hemen aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz…