Connect with us


Bilim & Sanat

Venüs Atmosferinde Yaşam İzi Bulundu

Güneş Sistemimizdeki en sıcak gezegen olan Venüs’te yaşam izleri bulundu. Sosyal medyada büyük dikkat çeken bu keşif, NASA başkanının da dikkatini çekti.

Zaman:

Tarih:

Venüs Atmosferinde Yaşam İzi Bulundu

Bilim insanları tarafından yapılan bir araştırmayla fazlasıyla dikkat çeken bir keşfe imza atıldı. Güneş sisteminde bulunan en sıcak gezegen olan ve güneşe uzaklık bakımından 2. sırada gelen Venüs, güneş sistemimizin en merak edilen gezegenlerden biri. Oldukça sıcak olan bu gezegen, güneş ışınlarını dışarıya çıkarmaya izin vermediği için güneş sistemimizdeki en sıcak gezegen olarak karşımıza çıkıyor. Fakat bilim insanları tarafından yapılan bir keşfe göre, bu sıcak gezegende yaşam izi bulunmuş olabilir.

Uluslararası astronomlardan oluşan bilim insanı grubu, geçtiğimiz gün oldukça dikkat çekici bir açıklamada bulundu. Bilim insanlar tarafından yapılan açıklamada, Venüs’ün atmosferinde bulunan gaz yüklü bulutlarda fosfin adlı gazın keşfedildiği açıklandı. Fosfin adlı gazın Dünyadakine benzer bir yaşama işaret edebileceğini de belirten bilim insanları, fosfin gazıyla mikropların da yaşam sürebileceğini belirtti.

Fosfin, 3 hidrojen atomundan ve 1 fosfordan oluşuyor. Bu da mikropların yaşadığına işaret edebileceği anlamına geliyor. Diğer bir yandan bu gaz mikropların yaşamasına uygun olsa da, insanların yaşamasına uygun değil ve insanlar için fazlasıyla zehirli. ABD/Hawaii‘de bulunan James Clerk Maxwell teleskobuyla yapılan bu keşif, Şili‘de bulunan Atacama Büyük Milimetreli Aray Radyo Teleskobu tarafından da doğrulandı. Galler Cardiff Üniversitesi Astronomi bölümünde öğretim görevlisi olan Jane Greaves, bu çalışmanın sonuçlarına fazlasıyla şaşırdıklarını belirtirken, çok heyecanlı olduklarını da ekledi.

“Kulağa Çılgınca Gelebilir Ama, Bu Yaşam Belirtisinden Başka Bir Şey Değil!”

Venüs Atmosferinde Yaşam İzi Bulundu Güneş Sistemimizdeki en sıcak gezegen olan Venüs'te yaşam izleri bulundu. Sosyal medyada büyük dikkat çeken bu keşif, NASA başkanının da dikkatini çekti.

Massachusetts Enstitüsü Moleküler Astrofizikçi Clara Sousa Silva, yapılan bu keşfe dayanarak şaşırtıcı bir açıklamada bulundu. “Venüs gezegeninde bulunan fosfin gazı hakkında yapılabilecek en doğru açıklama, kulağa fazla çılgınca gelse de, yaşam belirtisinden başka bir şey değil.” şeklinde açıklamalarda bulunan Silva, konuyu takip edenleri de oldukça heyecanlandırdı. Silva, açıklamalarının devamında ise “fosfin varsa hayat var, bu evrende yalnız olmadığımız anlamını taşıyor. Bu durum, aynı formun bu galakside yaygınca bulunabileceği anlamına geliyor.

Benzer içerik:  Google, Katlanabilir Akıllı Telefon "Pasaport" Üzerinde Çalışıyor

Nasa Yöneticisi: “Venüs’e Öncelik Vermenin Zamanı”

Venüs Atmosferinde Yaşam İzi Bulundu Güneş Sistemimizdeki en sıcak gezegen olan Venüs'te yaşam izleri bulundu. Sosyal medyada büyük dikkat çeken bu keşif, NASA başkanının da dikkatini çekti.

Nasa yöneticisi Jim Bridenstine ise konu hakkında yaptığı açıklamalarda, fosfin keşfinin dünya dışı yaşam için yapılan en önemli gelişme olduğunu söyledi. Sözlerinde Venüs’e öncelik vermenin zamanının da geldiğini belirten Nasa yöneticisi Bridenstine, açıklamalarında şu ifadelere yer verdi: “Venüs’te hayat mı? Anaerobik biyolojinin bir yan ürünü olan fosfinin keşfi, Dünya’nın dışında yaşam için yapılan en önemli gelişmedir. Yaklaşık 10 yıl önce NASA, Dünya’nın üst atmosferinde 120.000 ft’lik mikrobiyal yaşam keşfetti. Venüs’e öncelik vermenin zamanı.

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir